Newsy muzyczne

Kolektyw Europa na Skrzyżowaniu Kultur

Podczas tegorocznego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie zadebiutuje nowy cykl koncertów Kolektyw Europa.

To muzyczna podróż po Europie Środkowo-Wschodniej i okazja do zagłębienia się w dźwięki płynące z Ukrainy, Białorusi, Macedonii i Polski. Szansa odkrywania kulturowego bogactwa nieodległych,  fascynujących krajów. Pierwsza edycja Kolektywu Europa już 22 września, o godz. 19 w namiocie festiwalowym przed PKiN.

Ten pomysł kiełkował w naszych głowach od lat – mówi Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Mamy nadzieję, że dzięki Kolektywowi Europa muzycy z Europy Środkowo-Wschodniej będą regularnie spotykać się podczas Skrzyżowania Kultur. Chcemy, by namiot festiwalowy był miejscem prezentacji artystycznych projektów łączących artystów z naszego regionu świata.Razem będziemy sięgać do korzeni, poszukamy nowych nieznanych obszarów. Liczymy na inspirujące spotkania zarówno legend muzyki folkowej jak i obiecujących debiutantów.

Pierwsza część tegorocznego Kolektywu Europa będzie konfrontacją muzyków z Ukrainy, Białorusi i Polski. Na scenie spotkają się HulaiHorod czyli specjaliści od tradycyjnego folku z regionów Środkowego-Dniepru, Nasta Niakrasava śpiewająca pieśni a capella z białoruskiego Polesia, muzycy z zespołu Ethno-Trio Troitsa,
na których czele stoi  Ivan Ivanovich Kirchuk, emerytowany wykładowca uniwersytetu w Mińsku oraz polska R.U.T.A.  dowodzona przez Macieja Szajkowskiego.

Każdy z wykonawców zabierze publiczność do swojego muzycznego świata. Wszyscy zjednoczą się na scenie śpiewając dawne ludowe piosenki, znane z albumu „Gore” zespołu R.U.T.A.

Zbudujemy międzynarodową orkiestrę Wschodu –  zapowiada Maciej Szajkowski. –  Zabrzmią hymny ludzi żyjących w opresji, utwory opowiadające o buncie przeciwko systemowi feudalnemu, mocne, przejmujące melodie, które nadal budzą ducha i świadomość. Chcemy szukać tych elementów, które nas łączą, a nie dzielą, słuchać swoich racji, dzielić doświadczeniami i jednocześnie cieszyć się muzyką.

W drugiej części Kolektywu Europa na scenę wyjdzie romska kapela Koçani Orkestar z Macedonii.
Podczas jej występów nogi same rwą się do tańca.  Koçani Orkestar  to legenda współczesnej sceny bałkańskiej, jej twórczością wielokrotnie inspirował się m.in. zespół Beirut. Światową sławę zyskała  dzięki utworowi „Siki Siki Baba”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej komedii o przygodach Borata.

Kolektyw Europa będzie odbywał się regularnie podczas kolejnych edycji Skrzyżowania Kultur. To drugi cykliczny element festiwalu. Pierwszym jest Sounds Like Poland, czyli dzień polski organizowany od trzech lat.
Sounds Like Poland skupia się na prezentacji najciekawszych artystów naszej folkowej sceny. Kolektyw Europa to pomysł na współpracę w regionie i pokazanie siły oraz potencjału muzyków z naszej części świata.

Pokrewne wątki:

Yann Tiersen zapowiada nową płytę

2021-05-08

Yann Tiersen ogłosił szczegóły nowego albumu i podzielił się pierwszym zwiastunem muzycznym "Ker al Loch". Krążek zatytułowany „Kerber" ukaże się 27 sierpnia nakładem wytwórni Mute.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne wyda nową płytę

2021-05-07

21 maja ukaże się nowy album Warszawskiego Combo Tanecznego i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego "Skarałeś Mnie Boże".

Czytaj więcej...

Druga zapowiedź drugiej płyty warszawskiego Pale Mannequin

2021-05-07

"Scattered" to drugi singel promujący nadchodzące wydawnictwo warszawskiego Pale Mannequin - "Colours of Continuity". Premiera albumu odbędzie się 21 maja.

Czytaj więcej...

Kosmiczna premiera nowego singla Coldplay

2021-05-07

Dzisiaj odbyła się premiera długo wyczekiwanego nowego singla Coldplay. Z okazji premiery "High Power", zespół połączył się w ramach pozaziemskiego chatu wideo z francuskim astronautą z ESA, Thomasem Pesquetem, który obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czytaj więcej...

Mocne uderzenie Kultu

2021-05-07

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową płytę grupy Kult "Ostatnia płyta". Album promuje jeden z najodważniejszych utworów w dorobku zespołu - "Wiara".

Czytaj więcej...

Dziś premiera nowej płyty Michała Szczerbca

2021-05-07

"Przyjdzie na ciebie czas" to czwarta płyta w dorobku gitarzysty, kompozytora i aktora Michała Szczerbca. Album dziś trafił do sklepów. Z tej okazji artysta opublikował nowy klip do utworu tytułowego.

Czytaj więcej...

Kolejny singel z nowej płyty Mariusza Dudy

2021-05-06

Znany z Riverside i Lunatic Soul - Mariusz Duda, postanowił swój najnowszy solowy album wydać w dość kontrowersyjny sposób umieszczając nagrania najpierw w całości w sieci, a teraz wydając je jedynie na kasetach magnetofonowych. Na serwisie YT pojawiło się video do najnowszego singla „Escape Pod”.

Czytaj więcej...

Paradise Lost zagra w Krakowie

2021-05-06

Brytyjscy klasycy mrocznego metalu wystąpią 16 września w krakowskim Hype Parku.

Czytaj więcej...

The Stranglers oddaje hołd zmarłemu koledze

2021-05-06

Ukazał się pierwszy singel zapowiadający nową najprawdopodobniej pożegnalną płytę grupy The Stranglers.

Czytaj więcej...

Micuła i jej 'Miasto Na W.'

2021-05-05

Micuła to solowy projekt Karoliny Micuły, artystki i performerki, znanej dotąd głównie z projektów artaktywistycznych i teatralnych.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania