Newsy muzyczne

Recenzja: Riverside - "Love, Fear And The Time Machine"

Dziś premiera nowego albumu grupy Riverside. Zapraszamy do lektury naszej recenzji płyty.

Zakończenie trylogii o współczesnym społeczeństwie mieni się cyfrą 6. Szósty album, sześć słów w tytule i sześćdziesiąt minut muzyki. Wydaje się, że Riverside coraz mniej mają do udowodnienia, dzięki czemu na kolejnych płytach prezentują coraz ciekawsze palety dźwięków.

„Love, Fear And The Time Machine”, bo taki tytuł nosi nowe dzieło grupy, rozpoczyna „Lost (Why Should I Be Frightened By a Hat?)”. Delikatny dźwięk organów Hammonda oraz niezwykle urodziwa melodia refrenu ze słowami Come/Follow we/We’ll Go Down where the river flows/One day/Just you and I/We’ll find the bridge to the neverland natychmiast zostają w głowie. Właśnie. Melodie to klucz, jeśli chodzi o zawartość muzyczną całej płyty. Dowodem niech będzie główny gitarowy motyw z kolejnego „Under the Pillow”. Trzeba przyznać, że dźwięki te są wyjątkowo „jasne” wobec wciąż ponurych tekstów wokalisty, basisty i autora muzyki grupy, Mariusza Dudy. Jeszcze ciekawiej jest  z kolei w „#Addicted”, który rozpoczyna się podobnie do „Luminol” Stevena Wilsona, a przypomina dokonania... a-ha. Zawodzenie wokalisty nie sposób skojarzyć inaczej, niż ze stylem śpiewania Mortena Harketa. Sam utwór natomiast rytmicznie płynie wśród licznych dźwiękowych pejzaży. To idealna piosenka na podróż, a dopełnia ją urodziwa gitarowa coda. Klimatycznie robi się w nieco „nerwowym” „Caterpillar and the Barbed Wire”. Ponownie wyczuwalny jest tu muzyczny duch lat 80. ubiegłego wieku. Natomiast siedmiominutowy „Saturate Me”, to powrót do klasycznego progrockowego grania, utrzymanego jednak w nienachalnym tonie i pozbawionego nadmiernego patosu. Owszem, pobrzmiewają w nim echa King Crimson, odrobiny Genesis, czy nawet Porcupine Tree, ale to wciąż Riverside. Smutno robi się zaś w „Afloat”. Zagrany delikatnie na basie z równie lirycznym brzmieniem Hammonda i przejmująco zaśpiewany, kojarzy się trochę ze słynnym już „Again” Archive. Intrygująco natomiast wypada kolejny „Discard You Fear”. Prowadzony przez sekcję rytmiczną i „drgającym” wokalem, mieni się niepokojem i mocą, by pod koniec przynieść uspokojenie. Nieźle natomiast miesza „Towards the Blue Horizon”. Początkowa delikatna partia gitary i zwiewny śpiew Mariusza przechodzi niespodziewanie w rozbudowaną progrockową suitę. Nastroje podążają od jednego bieguna do drugiego. Na tym tle bardzo przyjemnie pobrzmiewa kolejny „Time Travellers”, przypominający nieco „In Two Minds” z pierwszej płyty zespołu – „Out Of Myself”. No i jak tu nie przyjąć wielokrotnie nuconego w nim zaproszenia podmiotu lirycznego: Let’s get back to the world/That was 30 years ago/And let’s believe this is our time? Płytę wieńczy, a zarazem spina klamrą utwór “Found (The Unexpected Flaw of Searching”. To najradośniejsza piosenka w całym dorobku grupy. Słowa Oooh, it’s a lovely life mówią same za siebie, ale też światło, które przebija się z tych dźwięków po prostu ujmuje.

Riverside ponownie zaskoczył. Po ogromnym sukcesie poprzedniej płyty „Shrine of New Generation Slaves” panowie nie poszli za ciosem, nagrywając bezpośrednią kontynuację tamtego krążka. Przeciwnie. Stworzyli materiał pełen różnych barw, kontrapunktów, nostalgii i emocji, zachowując jednocześnie wypracowany styl, który bez żadnych wątpliwości możemy określić stylem grupy Riverside. 

P.S. Osobnego omówienia wymagałby opis dodatkowego krążka dołączonego do albumu, zatytułowanego „Day Session”. Podobnie jak w przypadku poprzedniego longplaya drugi dysk to instrumentalne eksperymenty zespołu, które w tym wypadku przywodzą na myśl dokonania Pink Floyd, Mike’a Oldfielda, czy klasycznej elektroniki rodem z lat 80.

 

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Heather Nova wystąpi w Warszawie

2021-07-23

Słynna brytyjska wokalistka zaprezentuje się 15 listopada 2022 roku w warszawskiej Pradze Centrum.

Czytaj więcej...

Coals w duecie z Żabsonem

2021-07-23

“Miraż” to pierwszy singiel zwiastujący najnowszą polskojęzyczną EPkę duetu Coals, która ukaże się jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej...

Jungle po raz pierwszy z gościem

2021-07-22

Po dwóch gorących singlach, które znalazły się na playliście BBC Radio 1, „Keep Moving” i „Talk About It”, Jungle dzielą się trzecim utworem promującym nowy album, kompozycją „Romeo”. To przełomowy moment w historii Jungle - ich pierwszy utwór z gościem.

Czytaj więcej...

Bullet For My Valentine zagra w Warszawie

2021-07-22

Walijska grupa zagra 31 stycznia 2022 roku w warszawskim Centrum EXPO XXI.

Czytaj więcej...

Klip z wilkołakami od Róży

2021-07-22

Warszawski zespół Róża zaprezentował singiel “Człowiek-pies” zwiastujący debiutancki album “Bu”. Właśnie wystartowała przedsprzedaż płyty, za której dystrybucję odpowiada Asfalt Distro. W psychodelicznym teledysku członkowie zespołu wcielają się w licealistów-wilkołaków, którzy mszczą się na opresyjnej nauczycielce.

Czytaj więcej...

Pat Metheny na sześciu koncertach w Polsce

2021-07-21

Słynny amerykański gitarzysta zagra w czerwcu 2022 roku w Polsce.

Czytaj więcej...

Billy Fingers wydał drugi singel 'Idę'

2021-07-21

"Idę" to druga propozycja w dyskografii singlowej śląskiej grupy Billy Fingers.

Czytaj więcej...

Szczegóły nowej płyty Coldplay

2021-07-21

Zespół Coldplay ogłosił premierę wyczekiwanego przez fanów albumu "Music of the Spheres". Dziewiąta długogrająca płyta formacji ukaże się 15 października 2021 roku.

Czytaj więcej...

Depeche Mode wyda kolejny winylowy box

2021-07-20

10 września ukaże się „Ultra – The 12’’ Singles”, kolekcjonerskie wydanie zawierające 8 winylowych płyt.

Czytaj więcej...

Reedycja 'Duchowej Rewolucji' Izraela

2021-07-20

13 sierpnia ukaże się reedycja trzeciej płyty grupy Izrael "Duchowa Rewolucja" z 1988 roku.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania