Newsy muzyczne

Recenzja: Armia - "Toń"

6 lat po zakręconym „Freaku”, Armia powróciła z nowym albumem, wchodząc ponownie na ścieżkę muzyczną, z której znana jest najbardziej.

Ostatnie poczynania lidera grupy, Tomasza Budzyńskiego oscylowały wokół albo totalnego czadu (płyta „Mor”, nagrana z Trupią Czaszką) lub kompletnego odlotu (płyta „Rimbaud”, stworzona z Michałem Jacaszkiem i Mikołajem Trzaską). W przypadku albumu „Toń”, co ciekawe, nagranego z obecnym składem Trupiej Czaszki, lider wciąż snuje swoje apokaliptyczne baśnie. Otwierający album numer „Cud” nasączony jest „armijną” mocą i tak charakterystyczną dla tego zespołu przestrzennością. Pod tym względem nie da się tej grupy pomylić z żadną inną. Kolejny „Urkoloseum” z typowym brzmieniem waltorni w tle, objawia się sporą... nośnością. Najciekawiej wypada jednak utwór „Duszo Wróc”, który ma jeszcze trochę posmaku jazzrockowych czasów „Freaka”. Ponownie głos Budzyńskiego i słowa refrenu trafiają w sam środek duszy. Nie daje wytchnienia także pędzące „Puste Okno”, traktujące poniekąd o współczesnym społeczeństwie. Zaś „Taniec Duchow” ujmuje „radiowym” intrem i smutnym brzmieniem trąbki, by po ponad minucie ruszyć z armijnym czadem. Kwintesencją płyty jest natomiast utwór tytułowy z zaskakującymi anglojęzycznymi odgłosami w tle. Kończy ją natomiast delikatny i odrealniony „Tam Gdzie Kończy Się Kraj”.

„Toń” to zdecydowanie album skierowany dla „klasycznych” fanów Armii. Pomimo pewnego uproszczenia warstwy muzycznej, zespół nie wyzbył się swojego czadowego i jednocześnie baśniowo-poetyckiego oblicza, nagrywając przy tym bardzo równy i mocny materiał.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Marzena Ryt & Justyna Steczkowska w 'Kolorado'

2021-07-30

Marzena Ryt & Justyna Steczkowska zapraszają w podróż do KOLORADO.

Czytaj więcej...

Kult trafi dziś na terapię

2021-07-30

Nowy teledysk grupy, wyreżyserowany przez Wojtka Jabłońskiego, ilustruje utwór "Chcę miłości". To kolejny kawałek promujący album zatytułowany "Ostatnia płyta", który ukazał się 28 maja.

Czytaj więcej...

Nowa wersja klasyka Anny Jurksztowicz

2021-07-30

Nowa taneczna wersja kultowego hitu Anny Jurksztowicz.

Czytaj więcej...

Wolska przygotowała 'Miętę'

2021-07-29

WOLSKA - dwudziestoletnia wokalistka, multi-instrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka proponuje na gorące lato "Miętę" - nowy singiel przygotowany we współpracy producenckiej z duetem Plastic.

Czytaj więcej...

Kamil Kowalski i Natalia Grosiak odliczają 'Dni'

2021-07-29

Kamil Kowalski powraca z nowym singlem. Razem z Natalią Grosiak z Mikromusic wspólnie szukają elementu, którego dziś brakuje światu.

Czytaj więcej...

Zmarł Dusty Hill z ZZ Top

2021-07-28

Grupa ZZ Top poinformowała o śmierci basisty Dusty'ego Hilla.

Czytaj więcej...

Iggy Pop na OFF Festivalu 2022

2021-07-28

Iggy Pop, Bikini Kill, Yves Tumor & Its Band, The Armed, Mdou Moctar, Erika de Casier, Squid, Pi’erre Bourne, Yard Act i Natalie Bergman przyjadą do Katowic na OFF Festival 2022.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys na letniej trasie po Polsce

2021-07-28

29 lipca na Pol'and'Rock Festival rozpocznie się trasa grupy WaluśKraksaKryzys.

Czytaj więcej...

Clödie chce coraz więcej

2021-07-28

Clödie wydała nowy singel zatytułowany "Coraz więcej chcę".

Czytaj więcej...

Joey Jordison nie żyje

2021-07-28

W wieku 46 lat zmarł we śnie współzałożyciel i były perkusista grupy Slipknot Joey Jordison.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania