Newsy muzyczne

Wywiad: Tomasz Budzyński (Armia)

Zapraszamy do lektury wywiadu z Tomaszem Budzyńskim z grupy Armia zrobionym z okazji premiery albumu "Toń".

Zespół Armia nie musi już niczego udowadniać. Od ponad 30 lat dowodzona przez Tomasza Budzyńskiego ,wciąż podąża swoją przez lata wypracowaną ścieżką. A jednak dwunasty studyjny album grupy zatytułowany „Toń” przekonuje, że Armia wciąż jest zespołem nieszablonowym i charakterystycznym. O jej najnowszym dziele opowiedział mi sam lider.

MM: Powiedziałeś, że materiał na „Toń” powstawał długo. Płytę nagrywał obecny skład Trupiej Czaszki, z którą nagrałeś „Mor”. Dlaczego zatem musieliśmy tak długo czekać na nagranie tej płyty?

TB: Skład z Trupiej Czaszki wykrystalizował się  w Armii dopiero jakieś  półtora roku temu. „Mor” był zupełnie inną płytą, niż „Toń”. Trzeba się kompletnie przestawić.  W Armii zmieniła się cała sekcja rytmiczna. To nie jest tak, że nagle ni stąd, ni z owąd znajdujesz odpowiedniego człowieka. A jak już znajdziesz  to trzeba się zgrać . To wszystko trwało bardzo długo bo aż 6 lat, ale w  końcu  się udało  i nagraliśmy  „Toń”.

MM: „Mor” był znacznie mocniejsza płytą, niż „Toń”, więc w jej przypadku założenie muzyczne było już inne?

TB: Wiesz, to nie są takie kategorie i nie myślę w ten sposób. Armia to zupełnie inny zespół, niż Trupia Czaszka.  Ma inne cele. Tu chodzi o nastawienie do pewnej idei.. „Toń” była robiona na zupełnie innej płaszczyźnie mentalnej, muzycznej, tekstowej. Muzyka Armii jest o wiele bardziej wyrafinowana i tajemnicza.

MM: Pamiętam, jak opowiadałeś mi przy okazji płyty „Mor” o tytułach piosenek. Na „Toń” znajduje się utwór „Urkoloseum”. Skąd wziął się ten „Ur”?

TB: Ur to starożytne  babilońskie miasto a  koloseum  to  spływający krwią  rzymski amfiteatr. Walki  gladiatorów i męczeństwo chrześcijan. To symbol  pogańskiego, demonicznego  kultu i perwersyjnej, zdegenerowanej do cna kultury. To współczesny Wielki Babilon.

MM: A kto napisał „Duszo Wróć”, bo on kojarzy mi się jeszcze trochę z czasami „Freaka”, chociażby  jeśli chodzi o partię perkusji?

TB: Partie bębnów wymyślił tu Daniel Karpiński, który grał z nami przez jakiś czas . Ten wstęp, od którego wziął się cały utwór, przypomina styl punkjazzowej  kapeli Critters Buggin, której Karpiu był wielkim fanem. Potem odszedł, ale zostawił nam ten numer. Zresztą „Duszo Wróć” to mój ulubiony utwór na płycie.

MM: Te dźwięki na początku „Tańca Duchów” to jest waltornia, czy trąbka?

TB: To jest waltornia. Natomiast te dźwięki  w tle to psychodeliczny radiowy kolaż. Brzmi to trochę kosmicznie, ale idealnie eksponuje smutną melodię, którą gra tu Kuba Bartoszewski.

MM: Ona przypomina trochę muzykę z filmu „Vabank”

TB: Kwinto? (śmiech) Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi.

MM: Natomiast czuję niedosyt w „Tam Gdzie Kończy Się Kraj”. Ten utwór się tak nagle urywa…

TB: Tak ma być. Ten utwór ma stanowić znak zapytania po tym wszystkim, co się zdarzyło wcześniej. Dla każdego „kraj” znaczy co innego podobnie jak „toń”. Specjalnie wprowadziłem ten utwór na końcu, by wzbudzał jeszcze większy niepokój, zwłaszcza, że płyta jest bardzo smutna.

MM: Czemu nie ma książeczki z tekstami?

TB:  Doszedłem do wniosku, że chodzi przede wszystkim o oddziaływanie muzyki i chcę by ludzie się na tym skupili. Płyta jest bardzo ascetyczna i taki jest w ogóle pierwotny zamysł. Okładkę zaprojektowała moja córka Nina.

MM: Co będzie następne? Płyta solowa?

TB: Tak. Planuję ją w przyszłym roku. Chcę nagrać płytę w Grecji, w  starożytnych grobowcach w Mykenach. Tylko na głos solo. Nie wiem jeszcze, co mi z tego wyjdzie. Poza tym może uda się coś nowego zrobić z ekstremalną  Trupią Czaszką. Wiążę też duże nadzieje z awangardowym projektem Rimbaud, który jest czymś całkowicie nowym w moim przypadku. Całe życie marzyłem o tym, by nagrać teksty Artura Rimbauda, który był bohaterem mojej młodości.  Dopiero jak poznałem Mikołaja Trzaskę i Michała Jacaszka, okazało się, że  wreszcie mam to z kim zrobić.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

 

Autor: Maciej Majewski
Foto: oficjalny profil FB Armii

Pokrewne wątki:

Marzena Ryt & Justyna Steczkowska w 'Kolorado'

2021-07-30

Marzena Ryt & Justyna Steczkowska zapraszają w podróż do KOLORADO.

Czytaj więcej...

Kult trafi dziś na terapię

2021-07-30

Nowy teledysk grupy, wyreżyserowany przez Wojtka Jabłońskiego, ilustruje utwór "Chcę miłości". To kolejny kawałek promujący album zatytułowany "Ostatnia płyta", który ukazał się 28 maja.

Czytaj więcej...

Nowa wersja klasyka Anny Jurksztowicz

2021-07-30

Nowa taneczna wersja kultowego hitu Anny Jurksztowicz.

Czytaj więcej...

Wolska przygotowała 'Miętę'

2021-07-29

WOLSKA - dwudziestoletnia wokalistka, multi-instrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka proponuje na gorące lato "Miętę" - nowy singiel przygotowany we współpracy producenckiej z duetem Plastic.

Czytaj więcej...

Kamil Kowalski i Natalia Grosiak odliczają 'Dni'

2021-07-29

Kamil Kowalski powraca z nowym singlem. Razem z Natalią Grosiak z Mikromusic wspólnie szukają elementu, którego dziś brakuje światu.

Czytaj więcej...

Zmarł Dusty Hill z ZZ Top

2021-07-28

Grupa ZZ Top poinformowała o śmierci basisty Dusty'ego Hilla.

Czytaj więcej...

Iggy Pop na OFF Festivalu 2022

2021-07-28

Iggy Pop, Bikini Kill, Yves Tumor & Its Band, The Armed, Mdou Moctar, Erika de Casier, Squid, Pi’erre Bourne, Yard Act i Natalie Bergman przyjadą do Katowic na OFF Festival 2022.

Czytaj więcej...

WaluśKraksaKryzys na letniej trasie po Polsce

2021-07-28

29 lipca na Pol'and'Rock Festival rozpocznie się trasa grupy WaluśKraksaKryzys.

Czytaj więcej...

Clödie chce coraz więcej

2021-07-28

Clödie wydała nowy singel zatytułowany "Coraz więcej chcę".

Czytaj więcej...

Joey Jordison nie żyje

2021-07-28

W wieku 46 lat zmarł we śnie współzałożyciel i były perkusista grupy Slipknot Joey Jordison.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania