Newsy muzyczne

Recenzja: Coldplay - "A Sky Full Of Dreams"

Na „A Head Full Of Dreams” grupa Coldplay jest prawie każdym innym zespołem, bądź wykonawcą, a najmniej sobą…

Być może duża w tym zasługa norweskiego teamu producenckiego Stargate, a być może Chris Martin wraz z kolegami chcą uciec od ścieżki artystycznej, którą  mniej więcej od czasu „A Rush Of Blood To The Head” dumnie kroczyli? Już w otwierającym płytę numerze tytułowym pod dość taneczną warstwą perkusji mamy schowaną gitarę, grającą partię bliźniaczo podobną do tej z „Where The Streets Have No Name” U2. Jedyne, co świadczy o tym, że może być to nagranie Coldplay jest głos wokalisty. Nie zabrakło też słynnych „niebiańskich” partii chóralnych. Natomiast w kolejnym „Birds” pod partią perkusji dziwnie przypominającą tą z „Close To Me” The Cure, całość całkiem przyjemnie płynie. Rytmiczny „Hymn For The Weekend” rozpoczynający się od odgłosów lasu i zapętlonego wokalu samej Beyonce, brzmi zaś jak zaginione nagranie Kanye Westa sprzed prawie dekady. Na tym tle zdecydowanie najlepiej prezentuje się nastrojowy „Everglow” z ujmującą partią fortepianu i spokojnym głosem Martina. Damien Rice mógłby nieco pozazdrościć…  Znany już z singla „Adventure Of A Lifetime" dość bezczelnie przypominający daftpunkowe „Get Lucky” wypada całkiem nieźle w tym zestawie, aczkolwiek… po co tu takie nagranie? Druga część płyty prezentuje się niewiele lepiej. Kołyszący „Fun” z gościnnym udziałem wokalistki Tove Lo zapowiada się na hymn stadionowy. Dziwnie natomiast wypada „kosmiczna” miniatura „Kaleidoscope” z recytacją amerykańskiego poety Colemana Barksa. „Army Of One” z kolei nie odstaje zbytnio od dokonań zespołu z czasów płyty „Mylo Xyloto”.  Zaś ukryty w tym wszystkim "X Marks the Spot" osadzony jest mocno w obecnych trendach hiphop/r&b i spokojnie mógłby znaleźć się np. na płycie Drake’a. To kolejne absolutnie niepotrzebne nagranie na tym krążku. Natomiast idylliczny „Amazing Day” to kolejna porcja rozkołysanego poprocka. Zamykający płytę "Up&Up" to jeden z najbardziej chybionych pomysłów w katalogu grupy. Gdyby tę piosenkę zaśpiewała wspomniana wyżej Beyonce, zabrzmiałaby ono bardziej o wiele bardziej wiarygodnie.

Jedno jest pewne – zespół za sprawą warstwy muzycznej starał się stworzyć na płycie atmosferę ogólnego święta i radości. To udało mu się niemalże stuprocentowo. Szkoda tylko, że grupa kompletnie zatraciła swój walor naturalności i tej typowo brytyjskiej kultury prowadzenia dźwięku, z której słynęła. Nie wiem, czy chodzi o typowo amerykański sposób globalnego zdobycia muzycznego rynku, czy po prostu grupa Coldplay zwyczajnie zagubiła się w swoim „progresie”. W każdym razie obok „Viva la Vida Or Death And All His Friends” A Head Full Of Dreams”jest zdecydowanie najsłabszą płytą w historii zespołu.

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Brodka z trzecią zapowiedzią nowego albumu

2021-05-12

Po premierze singla „Wrong Party” w ramach londyńskiego projektu Speedy Wunderground i fenomenalnie przyjętego klipu i singla „Game Change”, do sieci trafił właśnie wciągający teledysk do utworu „Hey Man”.

Czytaj więcej...

Kings Of Convenience wrócą do Warszawy

2021-05-12

Norweski duet zagra w warszawskim Palladium 10 czerwca 2022 roku.

Czytaj więcej...

Duncan Laurence na dwóch koncertach w Polsce

2021-05-12

Holenderski wokalista Duncan Laurence przyjedzie w lutym na dwa koncerty w Warszawie i Krakowie.

Czytaj więcej...

Grupa Tower wróciła po 20 latach

2021-05-12

Album "Uriel" to pierwsza od 20 lat płyta gotycko-metalowej formacji Tower, która cieszyła się sporą popularnością na przełomie XX i XXI wieku.

Czytaj więcej...

The Rasmus na dwóch koncertach w Polsce

2021-05-11

Fińska grupa przyjedzie w październiku przyszłego roku do Warszawy i Krakowa.

Czytaj więcej...

Kolejna zapowiedź nowej płyty Garbage

2021-05-11

Grupa Garbage wydała nowy singel zapowiadający album "No Gods No Masters", który ukaże się 11 czerwca.

Czytaj więcej...

Past&Future z nowym singlem 'Wygodnie'

2021-05-11

Past&Future opublikowali swój drugi singel "Wygodnie", który zapowiada ich debiutancki album (ukaże się jesienią).

Czytaj więcej...

Riverside zagra cztery urodzinowe koncerty

2021-05-10

Grupa Riverside obchodzi w tym roku 20 urodziny. Z tej okazji zespół przygotował niespodziankę dla fanów.

Czytaj więcej...

Pearl Jam udostępnia blisko 200 koncertów

2021-05-10

Pearl Jam po raz kolejny z historycznym wyczynem – legendarna grupa udostępniła w serwisach cyfrowych 186 koncertów, co daje 5404 nowych utworów do odsłuchania.

Czytaj więcej...

Pierwsza zapowiedź nowej płyty Clan Of Xymox

2021-05-10

Legenda muzyki dark wave zaprezentowała pierwszą zapowiedź osiemnastego albumu studyjnego.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania