Newsy muzyczne

Recenzja: Garbage - "Strange Little Birds"

Grupa Garbage powróciła po kilkuletniej przerwie z nowym albumem. Oto nasza recenzja tego wydawnictwa.

Wieść o nowym krążku zespołu Garbage przywitałem dużym entuzjazmem i tym, co zawsze czynię instynktownie w takich sytuacjach: odkurzeniem klasyków przed sięgnięciem po nowość. Pierwsze dwie płyty zespołu, upchane przebojami, nadal brzmią doskonale, nawet jeśli ich świeżość minęła gdzieś w okolicy nastania nowego milenium. Czuć w nich ducha dekady w jakiej powstały – wielobarwnych i wielowymiarowych lat 90., wymarzonego czasu dla dorastania wśród muzyki. Ich współczesne brzmienie jednoznacznie wskazuje na dalsze poszukiwania swojego muzycznego terytorium, bez ostentacyjnego odżegnywania się od przeszłości. Słuchając ich nowego wydawnictwa „Strange Little Birds” odnoszę wrażenie, że zespół dorósł wraz ze mną, wybornie się przy tym bawiąc.

We wszelakich recenzjach nowego krążka przewijają się jak mantra dwa epitety: mroczny i filmowy. Uważam, że to tylko część większej prawdy. Muzyka jest jakby wolniejsza, inercyjna, bardziej trip-hopowa, z większą ilością elektronicznych cieni i kombinowanych ozdobników. Swego czasu Garbage udało się w idealny sposób wymieszać pop z rockiem i elektroniką; na nowej płycie doszła to tego wyjątkowa atmosfera, kontemplacja i koncepcja. Shirley Manson nadal wciela się przed mikrofonem w rolę meta-kobiety, przemawiającej głosem milionów wściekłych, zagubionych, częstokroć wzgardzonych. Szokujący jest przekaz pierwszego utworu „Sometimes” – umiem działać tylko gdy jestem bita. Jakże wymowne słowa, szczególnie w kontraście do jej samej z czasu „Stupid Girl”.

A to tylko otwarcie tego jakże mocnego, witalnego i niezwykłego albumu. Podziwiam kolektywność z jaką działa Garbage, od początku komponowania płyty do finalnych muśnięć w studiu. Nadal potrafią trafić przebojem w samo sedno – np „Blackout” to stary dobry Garbage jaki znamy i kochamy. Kiedyś jednakże Shirley Manson stała w jupiterach Glastonbury w makijażu rozmazanym z potem i srebrnym pyłem. Dziś jej scena to duszny, mały pokoik schowany gdzieś w najdalszych zakamarkach skołatanego ego. „Strange Little Birds” to płyta narracyjna, bez stadnego skakania w tłumie, lecz do słuchania i przeżywania w pasjonackiej wspólnocie. To niezależna muzyka, bez karmy dla radia i mediów, skierowana do fanów. Pomimo ohydnej okładki – rockowy piedestał tego roku. 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Kolejna zapowiedź nowej płyty Tremontiego

2021-08-04

Gitarzysta Tremonti przedstawił nowy teledysk do tytułowego utworu z piątego albumu studyjnego “Marching In Time”.

Czytaj więcej...

Maria Peszek j*bie to wszytko

2021-08-04

Dziś ukazał się nowy singel Marii Peszek z nowej płyty "Ave Maria", która ukaże się 10 września.

Czytaj więcej...

Wkrótce premiera debiutu Shyness!

2021-08-04

14 sierpnia ukaże się debiutancki album projektu Shyness! Iwony Skwarek znanej z duetu Rebeka. Ukazał się czwarty singel zapowiadający to wydawnictwo zatytułowany "Ready To Lose".

Czytaj więcej...

Ornette anonsuje drugi album

2021-08-03

13 sierpnia ukaże się nowa solowa płyta Grzegorza "Ornette" Stępnia znanego m.in. z Oddziału Zamkniętego.

Czytaj więcej...

Organek prezentuje klip do utworu 'Fotograf Brok'

2021-08-03

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. W piątek miał premierę album, który jest efektem tej współpracy - „Ocali nas miłość”. Singlem promującym album jest „Fotograf Brok”, do którego powstał teledysk w reżyserii Michała Palikota.

Czytaj więcej...

Vangelis zainspirowany Jowiszem

2021-08-03

Decca Records ogłasza wydanie nowego albumu Vangelisa „Juno to Jupiter”. Album ukaże się 24 września i będzie dostępny na CD oraz w formacie cyfrowym, a także na płycie winylowej.

Czytaj więcej...

Box z singlami na 30-lecia klasyka Primal Scream

2021-08-02

30 rocznica premiery albumu Primal Scream – „Screamadelica” zostanie uświetniona premierą trzech limitowanych wydawnictw. 17 września ukażą się: BOX zawierający 10 winylowych singli i podwójny winyl picture disc.

Czytaj więcej...

Nowy klip Torture of Hypocrisy

2021-08-02

Ukazał się pierwszy klip anonsujący nową płytę metalowej formacji Torture Of Hypocrisy.

Czytaj więcej...

Couples Therapy z nowym singlem 'Jestem'

2021-08-02

Przedstawiamy nowy singel formacji Couples Therapy zatytułowany "Jestem".

Czytaj więcej...

Giorgio Fazer z nową płytą 'Gdy Rozum Śpi'

2021-08-01

Trzeci długogrający album duetu Giorgio Fazer bazuje na znalezionych przypadkowo nagraniach z dyktafonu, na których został zarejestrowany tajemniczy głos.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania