Wywiady

Midge Ure

2014-05-18

Przed warszawskim koncertem Midge Ure udzielił wywiadu naszemu współpracownikowi Maciejowi Majewskiemu (Bemowo.FM). Artysta będąc w świetnym humorze, chętnie opowiedział o przeszłości i teraźniejszości związanej z grupą Ultravox oraz solową karierą.

Rozmowa z: Midge Ure

- Ostatni album Ultravox nosi tytuł „Brilliant”. Podejrzewam, że z powodu jednego z utworów na płycie. Ale z drugiej strony, czy to nie przekora, że nazwaliście tak znakomity album? (brilliant  z ang. znakomity)

- (wybuch śmiechu) Nie mnie oceniać, czy ten album jest znakomity, czy nie (śmiech). Ludziom wydaje się, że w większości są znakomici, genialni, bardzo mądrzy i robią niesamowite rzeczy. A przecież przez większość życia tak nie jest. Nie robią nieustannie wspaniałych rzeczy. I właśnie o tym jest ten album. O jasnych momentach, które nas poruszają i sprawiają, że wydaje nam się potrafimy zmienić świat – tak jak ja próbowałem zmienić, organizując Band Aid (zespół założony w celach charytatywnych w 1984 r. przez Boba Geldofa i Midge'a Ure, by pomóc mieszkańcom Etiopii w walce z głodem. – przyp. MM). Rzeczywistość pokazuje jednak, że wcale tak bardzo nie zmieniamy świata. Stąd też ułożenie tego słowa na okładce albumu –  z wykrzyknikiem w środku i jako spirala, składająca się w znak zapytania. Nie wychodzimy do ludzi z informacją „Hej, jesteśmy znakomici!”, tylko „Czy rzeczywiście jesteśmy znakomici”?

- Moim ulubionym utworami z płyty są „Remembering” i „Hello”. Początkowy fragment w tym drugim przypomina mi nieco „It’s A Sin” Pet Shop Boys.

- Naprawdę? Nigdy o tym nie myślałem. To zabawne. Ludzie mówią różne rzeczy o tym albumie z powodu przerwy, jaka dzieliła tę płytę od albumu „U-Vox”, czyli 26 lat. To bardzo długi czas. Ludzie mówią: „O, udało Wam się odtworzyć brzmienie lat 80. Musieliście używać starych syntezatorów”. Nie nosiliśmy się z takim zamiarem. To, co zrobiliśmy na tym albumie było niezwykle proste. Weszliśmy do studia z naszą wiedzą i muzycznymi doświadczeniami, jakie nabyliśmy przez te lata. I w momencie, kiedy się zebraliśmy, ta muzyka wyszła z nas sama. Chcieliśmy zrobić album oderwany od tamtych czasów, który brzmi świeżo i ma swoją wibrację. Billy (Currie, klawiszowiec Ultravox – przyp.) jest klasycznie wykształconym muzykiem, więc jego pomysły na melodie i nuty, które wygrywa są bardzo dystyngowane. Kiedy zderzyliśmy je z moimi, to po prostu zaczęło brzmieć jak Ultravox. To niesamowite. Myślę, że stare zespoły powinny tak robić, jeśli zbierają się oryginalni członkowie. To, co tworzą powinno brzmieć jak oni – unikalnie.

- A które utwory na „Brilliant” są Twoimi ulubionymi?

- Myślę, że wybieranie ulubionych utworów jest dziwne. Muzycy mają tendencję do analizowania tego, co stworzyli. Uważają, że mogli zrobić coś lepiej. Moim ulubionym jest utwór „Contact” – ostatni na płycie. Ma dość mroczny i smutny charakter. Aranżacja jest bardzo dziwna. Ultravox zawsze świetnie radzili sobie z takimi utworami.

- Zagrasz go dzisiaj?

- Nie, ponieważ to typowy utwór Ultravox, a zarazem bardzo trudny do zagrania. Kiedy gram solowo utwory Ultravox, brzmią dobrze. Natomiast, gdy gra je zespół – brzmią właściwie.

- To co również zwróciło moją uwagę, to fakt, ze na „Brilliant” wszystkie utwory mają jednowyrazowe tytuły.

- Kiedy pracuje się nad piosenką, nie trzeba jej wcale tytułować. Jedną z piosenek na etapie tworzenia nazwaliśmy roboczo „Düsseldorf”, ponieważ przypominał nam utwór nagrany przez niemiecką grupę La Düsseldorf. Gdy przychodzi do pisania tekstów i możemy zrobić to, co chcemy, nie nadajemy im „pełnych” nazw. Nazywamy je „Flow”, „Contact”, czy „Remembering”, ponieważ to słowa kluczowe dla utworu.

- Grasz na gitarze, syntezatorach i klawiszach. Które brzmienia lubisz najbardziej?

- Jestem gitarzystą, nie klawiszowcem. W latach 80’ słuchałem dużo muzyki, która płynęła z Europy, głównie z Niemiec. Wielu muzyków używało w tamtym czasie tego fantastycznego instrumentu jakim jest syntezator. Byłem ciekaw jak to działa, więc sprawiłem sobie takie urządzenie. Moje pierwsze kroki w nagrywaniu muzyki nie były związane z gitarą, tylko z syntezatorami i automatami perkusyjnymi. Tak zaczął się zespół Visage, w którym tworzyliśmy nagrania jak „Fade To Grey”. Dopiero później dołączyłem do Ultravox. To wszystko było pragnieniem zrozumienia, jak mogę wykorzystać tę technologię do tworzenia muzyki. Nawet dzisiaj, gdy piszę piosenki nie piszę ich na gitarze. Nie pamiętam, kiedy ostatnio pisałem przy jej użyciu, a przecież to instrument, na którym cały czas gram! Dzięki klawiszom i syntezatorom mogę stworzyć natychmiastową atmosferę, która pobudzi moją wyobraźnię. Stąd biorą się moje piosenki. Używam klawiszy do tworzenia muzyki, ale nie jestem dobrym klawiszowcem (śmiech)

- Twój nowy solowy album będzie nosił tytuł „Fragile”. Kiedy się ukaże?

- Na początku lipca. Najpierw ukaże się singiel. Wytwórnie są nastawione na wybieranie najbardziej komercyjnych utworów, które niekoniecznie są reprezentatywne dla całego albumu. Nie wiem jeszcze, który to będzie utwór.

- Na Twojej stronie internetowej można kupić Twoją autobiografię w formie audiobooka. To jedyny format, w jakim ją wydałeś?

- Nie, napisałem autobiografię jakieś 7-8 lat temu (nieco wcześniej, bo ukazała się w 2004 roku – przyp. MM) Oczywiście, skoro dłużej żyję, muszę aktualizować swoją biografię (śmiech). Wcześniej ukazała się w formie książki, ale teraz jest ebook. Nie chciałem ponownie wydawać jej w tradycyjnej formie. Jedną z zabawniejszych rzeczy w życiu jest osiąganie tego, czego nigdy nie osiągnąłeś wcześniej. Korzystając ze współczesnej technologii przetworzyłem więc książkę, aktualizując ją jednocześnie i uzupełniając o nowe zdjęcia, a nawet odnośniki do You Tube. To było fascynujące doświadczenie. Potem zrobiłem jeszcze wersję audio, która ukazała się jako flashcard i można ją nabyć poprzez moją stronę internetową.

- W 2004 roku nagrałeś utwór „Something To Remind Me” z duetem Jam & Spoon, który ukazał się na płycie „Tripomatic Fairytales 3003”. Jak doszło do tej współpracy?

- Muzyka Visage i Ultravox natchnęła wielu DJ-ów i producentów, którzy zajmują się muzyką dance, używają samplerów, syntezatorów i automatów perkusyjnych. Wielu z nich nie pisze muzyki. Są świetni w tworzeniu atmosfery muzycznej, groove’u i mieszania dźwięków, ale nie piszą dobrych piosenek, więc skłaniają się ku nagrywaniu nowych wersji starych piosenek. Tu było nieco inaczej. Jam & Spoon skontaktowali się ze mną, napisali, że są fanami mojej muzyki i że przesyłają mi utwór, który – jak sądzą – mógłbym zaśpiewać. Wziąłem go do studia, napisałem melodię i tekst, zaśpiewałem, a następnie odesłałem go e-mailem. Oni go zmiksowali i tak znalazł się na nowej płycie. To kolejny przykład użycia współczesnej technologii w pracy muzyka. Dokładnie tak samo postąpiłem w przypadku mojej nowej płyty „Fragile” z Mobym. Napisaliśmy razem piosenkę, ale nigdy się nie spotkaliśmy! Wszystko odbyło się za pomocą przesyłania sobie muzyki internetem.

- Czy Ultravox nagra jeszcze nowy album?

- Szczerze mówiąc - nie wiem. Mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi. Wszystko zależy od terminów. Zebranie zespołu też nie jest najprostsze, bo mieszkamy w różnych miejscach świata. Mieszkam w Bath tak jak i Chris (Cross, basista Ultravox – przyp. MM), Billy mieszka w Londynie, a Warren (Cann, perkusista Ultravox – przyp. MM) w Los Angeles. Co więcej – dwóch z nas ma regularne prace niekoniecznie związane z muzyką. Myślę, że album „Brilliant” był sukcesem zarówno emocjonalnym, jak i muzycznym. Byłoby wspaniale sprawdzić, czy jeszcze coś twórczego się w nas kryje, co moglibyśmy nagrać jako Ultravox.

- Poczekamy zatem. Dziękuję Ci za rozmowę

- Dziękuję bardzo!

Zdjęcie: Grzegorz Szklarek

TUTAJ galeria zdjęć z warszawskiego koncertu Midge Ure'a.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Wojtek Mazolewski

2022-01-23

Wojtek Mazolewski wydał solową płytę "Yugen", która powstała jako jego "reakcja obronna" na pandemię. O okolicznościach powstania tego albumu, jego związku z japońską kulturą oraz dziejach pewnej gitary porozmawialiśmy z Wojtkiem w siedzibie Agory czyli wydawcy "Yugen".

Czytaj więcej...

Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load