Wywiady

Piotr "Peter" Wiwczarek (Vader) / Jarek Szubrycht

2014-06-19

Rozmowa z Piotrem „Peterem” Wiwczarkiem - liderem grupy Vader oraz Jarosławem Szubrychtem – dziennikarzem i autorem biografii zespołu zatytułowanej „Wojna Totalna”.

Rozmowa z: Piotr Wiwczarek (PW) / Jarek Szubrycht (JS)

MM: To przypadek, że zarówno biografia jak i nowa płyta Vadera wyszły mniej więcej w tym samym czasie?

JS: Na ostatnim etapie ustaliliśmy obaj z Peterem, że dobrze będzie tak to zrobić, chociażby dlatego, że wydawanie książki np. na kilka miesięcy przed nową płytą nie miałoby sensu, bo fani również chcieliby dowiedzieć się czegoś o tym nowym wydawnictwie, więc odczekaliśmy te kilka miesięcy z książką. Natomiast to też nie było tak, że celowaliśmy w tę płytę i moment jej wydania. Gdy książka była gotowa, sprawdziliśmy kiedy najlepiej byłoby ją wydać.

PW: Skoro książka powstawała kilka lat, to ten jeden dzień mogliśmy poczekać (śmiech).

JS: W Vaderze dzieje się tyle rzeczy, że każdy moment na wydanie książki jest zarówno dobry, jak i zły, bo za chwilę znowu będzie np. kolejna trasa, czy jakieś inne wydarzenia związane z zespołem. Mogliśmy poczekać do punktu X lub do punktu Y. Trzeba było jednak tę pępowinę przeciąć i doszliśmy do wniosku, że premiera płyty jest na to najlepszym momentem. Historia oczywiście toczy się dalej i kto wie, czy za kilka lat nie trzeba będzie dopisać kolejnego rozdziału.

MM: „Wojna Totalna” powstawała 6 lat. Czy były jakieś elementy, części historii Vader, który sprawiły Ci problem, jeśli chodzi o dotarcie do źródeł? Coś, o czym wiedziałeś, natomiast nie mogłeś tego wykorzystać ze względu na brak potwierdzenia danej historii u źródła?

JS: Nie, materiału było dużo więcej, niż to, co znalazło się w książce, natomiast trzeba dokonywać selekcji. To jest historia Vadera opowiedziana z mojej perspektywy. Decydowałem, co jest bardziej istotne, a co mniej. Chociaż rozmawiałem z blisko setką ludzi związanych z Vaderem, zarówno byłymi muzykami, jak i ludźmi, którzy realizowali nagrania zespołu itd., to nie wszystkie rozmowy weszły do książki, bo były to rzeczy, które niewiele wnosiły do samej historii. Oczywiście nie dotarłem do wszystkich osób i nie wszyscy, do których dotarłem chcieli rozmawiać na ten temat. Niektórzy zdecydowali się nie komentować swojego udziału w Vaderze. Natomiast książka ma taki charakter jaki chciałem, żeby miała. Choć oczywiście zawsze można daną historię, szczególnie trzydziestoletnią tak aktywnego zespołu opisać szerzej. Pytanie tylko: po co? To jest esencja i sądzę, że jest co czytać. Chodzi też o to, żeby czytelnika nie zamęczyć setką faktów, dat, drobiazgów, tym bardziej, że większość z nich można znaleźć w Internecie. Historia Vadera mnie zachwyciła i po prostu ją opowiedziałem.

MM: A czy z warsztatowego punktu widzenia: potwierdzając daną informację dwukrotnie, usłyszałeś na przykład od kogoś daną historię, zafrapowała Cię i próbowałeś ją potwierdzić w jeszcze innym źródle i to się nie udało?

JS: Zdarzało się, że różne osoby miały odmienny punkt widzenia na daną historię, czy pamiętały konkretną, ważną sytuację trochę inaczej. I to w książce się znalazło. Na przykład inaczej historię kręcenia teledysku dla MTV opowiadają Peter i Mariusz (Kmiołek, menedżer Vadera – przyp. MM), bo mieli podobne doświadczenia i perspektywę, a inaczej Finowie, którzy wówczas przyjechali do Polski i nad tym teledyskiem pracowali. Inaczej o powodach i atmosferze rozstania z zespołem opowiadał muzyk X, wydalony za to i tamto, a inaczej tę sytuację pamięta Peter. Kiedy trzeba było - konfrontowałem te dwa punkty widzenia i znalazło się to w książce. Najczęściej te świadectwa były zbliżone. Z faktami się nie dyskutuje. Można oczywiście je komentować, natomiast w jakimś stopniu jest to książka historyczna, a historia ma jedno oblicze.

MM: A czy było tak, że ktoś miał zupełnie odmienne wizje na temat danego wydarzenia?

JS: Nie sądzę, że były jakieś wydarzenia, w stosunku do których ktoś miałby skrajnie odmienne wizje.

PW: To jest historia trzydziestoletnia i w tym czasie pojawia się mnóstwo ludzi. I tak jak z każdą historią zdarzają się skrajne albo odmienne, bardzo subiektywne opinie. Wiadomo, że niektórzy koledzy związani z daną historią, starali się wyjść z opresji – że tak powiem - zwycięsko. Natomiast Jarek zostawia osąd i opinię czytelnikowi. Znając całą książkę można się dużo dowiedzieć o mnie i potem na tej podstawie ocenić, kto jest bliższy prawdy.

MM: 24 czerwca będziesz specjalnym gościem pierwszej w Europie wystawy fotografii koncertowej Per’a Ole Hagena pt. „Norwegian Metal – in Concert”, która odbędzie się w warszawskim klubie „Progresja Music Zone”.

PW: Tak, niedawno otrzymałem telefon z Ambasady Norweskiej z zaproszeniem mnie jako honorowego gościa na to wydarzenie. Szczerze mówiąc, początkowo mnie to zdziwiło, bo chodzi tutaj o black metal norewski. Mam kontakt z tymi ludźmi z tego względu, że pamiętam stare czasy dla tego gatunku. Poza tym znałem się z ludźmi, którzy już niestety odeszli z tego świata jak np. Dead, czy Eronymous z grupy Mayhem w bardzo dawnych czasach. Tak naprawdę te kontakty obecnie pozostały, ale bardziej z sentymentu. Lubiłem część tych rzeczy, ale nigdy nie byłem fanem takiego grania. Natomiast zawsze popierałem przyjaźń  i kontakty między ludźmi poprzez „trading tapes”, czyli wymianę kaset z nagraniami. Bardzo mi miło, że ktoś pamiętał to w tym kierunku i że mogę być kimś, kto czyni honory w naszym kraju wobec tego wydarzenia. Z drugiej strony jestem zszokowany, że taki kraj jak Norwegia może być tak dumny ze swoich artystów, że wspierają i nagradzają swoje zespoły, które jeżdżą po całym świecie jako zespołu norweskie. Oni są dumni z tego, że norweska muzyka metalowa miała tak wielki wpływ na sztukę na całym świecie. Nie ukrywają tego, będąc krajem raczej katolickim, podobnie jak Polska i potrafią z pomocą Ambasady zorganizować wystawę w innym kraju, by pokazać jak wyglądała historia tego ruchu metalowego, nawet pomimo różnych dziwnych, czasem wręcz kryminalnych sytuacji, które odbywały się tam w związku z tą sceną. Gdy widzę, jak wygląda to w naszym kraju, gdzie co prawda żaden z zespołów metalowych nie oczekuje jakiegoś wielkiego wsparcia, ale gdzie promocja takiej muzyki jest po prostu wstydem dla mediów, czy ludzi odpowiedzialnych za kulturę. Ludzie nie tylko nie są z tego dumni, ale nawet próbują usunąć to w cień, a polskie zespoły są obecnie bardzo silnym elementem na całym świecie i powinniśmy być z tego dumni.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Wojtek Mazolewski

2022-01-23

Wojtek Mazolewski wydał solową płytę "Yugen", która powstała jako jego "reakcja obronna" na pandemię. O okolicznościach powstania tego albumu, jego związku z japońską kulturą oraz dziejach pewnej gitary porozmawialiśmy z Wojtkiem w siedzibie Agory czyli wydawcy "Yugen".

Czytaj więcej...

Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load