Wywiady

Mela Koteluk

2012-06-29

Rozmowa z Melą Koteluk na temat jej nowej płyty "Spadochron", recepty na dobrytekst piosenki i współpracy z grupą Scorpions.

Rozmowa z: Mela Koteluk

Cantaramusic: Przygotowując się do tego wywiadu, szukałem w internecie informacji o Tobie. Nie znalazłem nic na temat początków Twej przygody z muzyką. Możesz nam o tym opowiedzieć?

MK: Może zabrzmi to banalnie, ale już od dziecka bardzo lubiłam muzykę. Natomiast nigdy nie miałam w planach zajmować się śpiewem zawodowo. O tym zaczęłam myśleć później, gdy na jednym z warsztatów muzycznych poznałam Elżbietę Zapendowską. Zostałam "wciągnięta" w śpiewanie przez nią i reżysera Andrzeja Głowackiego. Dla mnie muzyka była środowiskiem naturalnym. Później okazało się, iż z łatwością pisze mi się teksty, które udostępniam innym artystom. I tak, krok po kroku, minęło 10 lat od momentu, gdy zajęłam się śpiewem.

Cantaramusic: A propos tekstów Twego autorstwa. Są one dla mnie jednym z największych atutów albumu "Spadochron". Skąd czerpiesz inspiracje do nich?

MK: Nie mam jednej metody na napisanie tekstu. Najczęściej bywa tak, że gdy komponuję piosenkę, to tekst powstaje równolegle z linią melodyczną, a potem dochodzi harmonia. Natomiast, gdy piszę dla innych artystów, dostaję podkład muzyczny i wtedy główkuję o czym ten utwór opowiada. Najrzadziej do słów powstaje muzyka. A frazy czy fragmenty tekstów powstają w mojej głowie najczęściej wtedy, gdy jestem zaganiana, nie szukam słów, nie mam czasu na analizę.

Cantaramusic: Obserwujesz ludzi? Przypadkowe zdarzenia?

MK: I to i to. Bardzo lubię rozmawiać z ludźmi. Bardzo często wpadamy w takie "ściegi" intymno-emocjonalno-osobiste. Ludzie przeżywają emocje i to jest dla mnie inspiracją.

Cantaramusic: Tytuł płyty "Spadochron" zostal zaczerpnięty od nazwy jednej z piosenek. Czy ma ona dla Ciebie szczególne znaczenie?

MK: Tak, jak najbardziej. Przede wszystkim była to pierwsza piosenka, dzięki której w ubiegłym roku zwróciliśmy na siebie uwagę mediów i słuchaczy. Okazało się, iż wiele osób utożsamia się z tekstem tej kompozycji. Dlatego od tego "Spadochronu" wiele spraw ruszyło do przodu (śmiech). Ale też lubię wszystko, co jest trwałe, zabiegam o to w swoim życiu. A spadochron jest dla mnie takim symbolem ochrony, wiąże się z przeżyciem.

Cantaramusic: Jedenaście z dwunastu tekstów na płycie jest po polsku. Jedynie zamykająca płytę kompozycja "In The Meantime" jest zaśpiewana po angielsku...

MK: Na początku był zamysł, aby wszystkie teksty były po polsku. Chodziło o utrzymanie spójności w przekazie. Natomiast nie do końca komfortowo czułam się ze świadomością, iż "In The Meantime" nie trafi na "Spadochron" i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się ukaże. Bardzo lubię tę piosenkę i zależało mi, aby jednak ukazała się na tej płycie właśnie w tej formie, w jakiej powstała. Pewien dziennikarz muzyczny słusznie zwrócił uwagę na to, że często ostatnie piosenki na płytach są takim wielokropkiem i punktem wyjścia do czegoś nowego. Więc kto wie, może kiedyś pokuszę się o angielskojęzyczną płytę. Jestem otwarta.

Cantaramusic: Jak powstawała płyta "Spadochron"?

MK: Album powstał podczas prób. Spotykaliśmy się często, z wielką radością i były to spotkania przyjacielsko-muzyczne (śmiech). Nie spieszyliśmy się, nie tworzyliśmy sztucznego ciśnienia, nie wyznaczaliśmy sobie terminów. W takiej kreatywnej materii to zabójstwo. Z wielu innych wybraliśmy 12 utworów, weszliśmy do studia, gdzie dzięki tym częstym spotkaniom, nagraliśmy płytę w zaledwie dwa dni! Postanowiliśmy, iż nawet jeśli będą jakieś niedociągnięcia, to i tak zostawimy te kompozycje tak, jak brzmią. Bez nadmiernych poprawek, retuszu, sterylności. Chodziło nam o żywą tkankę.

Cantaramusic: W Twej muzycznej biografii jest współpraca z grupą Scorpions. Nieliczni polscy muzycy mogą się pochwalić pracą u tak uznanego artysty.

MK: Basistą Scorpions jest Paweł Mąciwoda. Wiele lat temu zaprosił do współpracy trzy polskie wokalistki, które robiły chórki na koncertach Scorpions. Dwa lata temu dołączyłam do nich. Dla mnie była to lekcja przez wielkie L (śmiech). Zarówno życiowa, jak i muzyczna. Jestem nadal pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu tego zespołu. Tam wszystko jest dopięte na ostatni guzik, nie ma miejsca na przypadek. Panuje absolutny porządek, muzycy są zdyscyplinowani. Nie ma możliwości, aby ktoś na przykład spóźnił się na wyjście na scenę. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że wokalista Klaus Meine, który jest po sześćdziesiątce, "rozśpiewuje" głos przed koncertem, robi techniczne wprawki wokalne. Dzięki temu jego głos brzmi tak samo, jak 30 lat temu. Na to pozwalają sobie zawodowcy, zdecydowanie.

Cantaramusic: A z jakim wykonawcą chciałabyś najbardziej nagrać duet bądź współpracować? Może masz już jakieś plany?

MK: Bardzo chciałabym coś zrobić z Rykardą Parasol. Miałam okazję poznać się z nią w ubiegłym roku, gdy grała koncert w warszawskim CDQ. To świetna dziewczyna, wybitna artystka. Ona jest dla mnie takim komiwojażerem muzycznym, nie zarzuca kotwicy w jednym miejscu, cały czas pływa, odkrywa nowe lądy. Bardzo mi się to podoba. Jetem z nią w kontakcie mejlowym, a dodam jeszcze, iż w polskim wcieleniu jej zespołu jest 2/5 mojego zespołu (śmiech). Także czekam na nią.

Bardzo chciałabym także poznać Natashę Khan z Bat For Lashes. Bardzo ich lubię i jako ciekawostkę mogę dodać, że z tym zespołem współpracowała Polka - Zosia Gibbs, która jest ilustratorką i zrobiła dla nich kilka rysunków. Mam nadzieję, że uda mi się spotkać Natashę na tegorocznym Openerze, gdzie także my gramy.

Cantaramusic: Czy planujecie na jesieni trasę promującą "Spadochron"?

MK: Tak, jak najbardziej. Będzie to trasa klubowa. Elementem dodanym naszych koncertów będą między innymi wizualizacje VJ'a Majoneza, który współpracuje m.in. z Zakopower. Także będą to takie długo wyczekiwane spotkania z naszą publicznością, bardzo na to liczymy.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Oxford Drama

2021-05-16

Duet Oxford Drama postanowił zrobić zwrot ku nieco bardziej analogowemu graniu. Płyta „What’s The Deal With Time” przynosi sporo zwiewnych i pieczołowitych kompozycji traktujących o tym, co dzieje się „tu i teraz”, choć paradoksalnie – powstała jeszcze przed nastaniem pandemii. O tym jak wyglądał proces artystyczny i realizacyjny oraz o inspiracjach im towarzyszących, opowiedzieli mi głównie zainteresowani - Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka.

Czytaj więcej...

Aneta Figiel

2021-05-12

Wokalistka Aneta Figiel wydała pierwszą od 6 lat płytę studyjną, na której znalazły się jej interpretacje wybranych piosenek z katalogu Kabaretu Starszych Panów. O kulisach powstania albumu "Aneta Figiel I Starsi Panowie...Zupełnie Inna Historia" artystka opowiedziała nam podczas niedawnego wywiadu.

Czytaj więcej...

Jezabel Jazz

2021-05-10

Jezabel Jazz było ewenementem na polskiej scenie. Na początku lat 90. wywołali spore zamieszanie na polskim rynku muzycznym. Ich energetyczna mieszkanka rocka, jazzu i psychodelii, zyskała sporo zwolenników. Materiał studyjny, który wówczas została zarejestrowany, ukazał się jednak tylko na kasetach. Dopiero teraz po ponad trzech dekadach pojawiła się dwupłytowa antologia „Euforia”, zbierająca wszystkie nagrania zespołu. O okolicznościach wydania tego materiału, a przede wszystkim o historii Jazabel Jazz opowiedział mi wokalista i gitarzysta grupy, Tomasz Wojciechowski.

Czytaj więcej...

Spięty

2021-04-29

Po zawieszeniu działalności Lao Che i 12 latach od ostatniej solowej płyty, Hubert „Spięty” Dobaczewski uraczył nas nowym krążkiem. „Black Mental” to opowieść mocno osadzona w bieżącej rzeczywistości, naznaczona charakterystycznym piórem oraz bitem autora. O założeniach projektu, Stanisławie Lemie i o obecnych inspiracjach, Spięty opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Lisa Gerrard & Jules Maxwell

2021-04-28

7 maja ukaże się pierwsza płyta duetu Lisa Gerrard & Jules Maxwell zatytułowana "Burn". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Julesem Maxwellem, który jest nie tylko cenionym producentem i kompozytorem, ale także od kilku lat współpracuje z grupą Dead Can Dance jako klawiszowiec.

Czytaj więcej...

Bodom After Midnight

2021-04-23

Fińska grupa Bodom After Midnight, powstała poniekąd na gruzach Children Of Bodom, nie zdążyła wypłynąć na szerokie wody. Śmierć Alexiego Laiho przekreśliła dalszą działalność. Grupa zdążyła zarejestrować jedynie kilka utworów, które znalazły się na EP “Paint The Sky With Blood”, a o jej szczegółach opowiedział mi gitarzysta grupy, Daniel Freyberg.

Czytaj więcej...

Lady Pank

2021-04-22

W tym roku przypada jubileusz 40 lat artystycznej działalności Lady Pank. Oprócz zapowiedzi koncertowych z tej okazji, grupa wydała nowy album zatytułowany „LP 40”. O szczegółach tego wydawnictwach i innych nadchodzących inicjatywach związanych z grupą, opowiedział mi jej wokalista, Janusz Panasewicz

Czytaj więcej...

The Gardener & The Tree

2021-04-09

Szwajcarska grupa The Gardener & The Tree zdobywa coraz większą popularność w Europie. W kwietniu tego roku zespół miał po raz pierwszy wystąpić w Polsce - w warszawskiej Hydrozagadce. Niestety, koncert został w związku z COVID-19 przełożony na 8 lutego 2022 roku. W oczekiwaniu na premierę drugiego albumu i przyjazd do Polski zapraszamy do lektury naszego wywiadu z wokalistą Manuelem Felderem.

Czytaj więcej...

Sonia Bohosiewicz

2021-03-31

Aktorka Sonia Bohosiewicz nagrała album "10 Sekretów MM", na którym dała wyraz swojej fascynacji nie tylko legendarną Marilyn Monroe, ale także muzyką jazzową. Z okazji premiery płyty mieliśmy przyjemność porozmawiać z Sonią Bohosiewicz.

Czytaj więcej...

Mogwai

2021-03-22

Szkoccy klasycy post-rocka Mogwai wydali nowy znakomicie przyjęty album studyjny "As The Love Continues". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził dla nas wywiad z liderem Mogwai - Stuartem Braithwaitem.

Czytaj więcej...

Arszyn

2021-03-21

Co robią perkusiści, kiedy nie grają w zespołach? Nagrywają płyty solowe. Dobrym przykładem jest mieszkający w Trójmieście Krzysztof Topolski, lepiej znany w ostatnich latach pod pseudonimem Arszyn. Z okazji premiery jego nowej płyty "Bop" z Artystą przeprowadził wywiad Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Jaromir Nohavica

2021-03-21

Czeski bard Jaromir Nohavica wydał nowy znakomity album studyjny „Máma mi na krk dala klíč“, na którym znalazł się zbiór 15 intymnych i sentymentalnych kompozycji. Z tej okazji porozmawialiśmy z artystą m.in. o tej płycie, graniu w filmach i wpływie środowiska, w którym wychował się Jaromir Nohavica na jego twórczość.

Czytaj więcej...

Max Bravura

2021-03-18

Max Bravura, będący początkowo projektem Macieja Wachowiaka, zmienił się w pełnoprawny zespół, który bardzo intensywnie działa. Parę tygodni temu okazał się album grupy, zatytułowany „Too Bravura”, a tymczasem panowie już nagrywają nowy materiał. Pomiędzy tymi procesami udało mi się złapać lidera całego przedsięwzięcia, który opowiedział o tym, co było i co będzie się działo w ramach działalności Max Bravura.

Czytaj więcej...

Yoanna Ayers

2021-03-14

Mezzosopranistka Yoanna Ayers niedawno opublikowała teledysk do kompozycji "Bruno S.", który jest duetem z ŚP. Jerzym Michałem Bożykiem. Porozmawiałyśmy nie tylko o tym, ale również o... Gruzji.

Czytaj więcej...

Balthazar

2021-03-09

Belgijska grupa Balthazar wróciła po rocznej przerwie z piątym albumem zatytułowanym enigmatycznie "Sand". Z tej okazji porozmawialiśmy z jednym z dwóch liderów zespołu - Jinte Deprezem, który opowiedział nam między innymi o genezie tytułu płyty, o jej okładce oraz wpływie COVID-19 na brzmienie nowych piosenek.

Czytaj więcej...

Atrocious Filth

2021-03-07

Tylko artyści, którzy przekraczają granice własnego komfortu mogą stworzyć dzieła wyjątkowe – rozmowa z gitarzystą Andrzejem Choromańskim z zespołu Atrocious Filth.

Czytaj więcej...

Smith & Burrows

2021-02-28

Duet Smith & Burrows to projekt Andy'ego Burrowsa - byłego perkusisty The Razorlight i We Are Scientists oraz wokalisty grupy Editors - Toma Smitha. Po 10 latach od płytowego debiutu ukazała się ich druga wspólna płyta zatytułowana "Only Smith & Burrows" Is Good Enough" i była to świetna okazja, aby porozmawiać z Tomem Smithem.

Czytaj więcej...

Dezerter

2021-02-26

Klasycy rodzimego punk-rocka z grupy Dezerter wydali pierwszy od 7 lat nowy album studyjny "Kłamstwo To Nowa Prawda". Z tej okazji porozmawialiśmy z perkusistą i autorem tekstów Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Kondraccy

2021-02-10

Kondraccy to projekt Kacpra i Bogdana Kondrackich, którzy stworzyli projekt radykalny, ambitny i energetyczny. Na płycie „Życie Roju” połączyli bowiem wokale z odgłosami zwierząt bez użycia jakichkolwiek innych ‘tradycyjnych’ instrumentów. Efekt jest z jednej strony dość osobliwy, a z drugiej – pozytywnie szokujący. O zawiłościach stojących za jego powstaniem także od strony technicznej panowie opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Bernard Maseli

2021-02-08

Po 35 latach aktywnej działalności w licznych projektach, wirtuoz wibrafonu Bernard Maseli nagrał solową płytę. „Drifter” skupia w sobie to, co fani twórczości artysty znają i cenią jego w twórczości najbardziej, zaś całym przedsięwzięciu pomagają mu liczni przyjaciele. O pomyśle, jego realizacji oraz statusie pozostałych projektów artysta opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load