Wywiady

Kobieta Z Wydm

2017-09-08

„Umarł Król, niech żyje Kobieta z Wydm” – ta parafraza chyba trafnie oddaje wspólny projekt Iwony Król, Błażeja Króla i Mateusza Rychlickiego. Grupa ma na swoim koncie debiutancki album „Bental” i regularnie koncertuje. Wystąpiła m.in. na tegorocznym Off Festivalu. Krótko po koncercie miałem okazję porozmawiać z jej członkami.

Rozmowa z: Iwona Król / Błażej Król / Mateusz Rychlicki

MM: Słuchając Was dziś, odniosłem wrażenie, że utwory znane z „Bental” na żywo zabrzmiały dużo dramatyczniej i rozpaczliwiej.

BK: Wiesz, koncert generuje trochę innego rodzaju emocje, niż studio, gdzie łapiesz dany pomysł i go realizujesz. Obecnie tworzymy zupełnie nowy twór, bo gdyby teraz, po tych kilkunastu zagranych koncertach zarejestrować nas na żywo z tym materiałem, to miałby się on zupełnie inaczej w stosunku do tego, co zarejestrowaliśmy na płycie. Album jest zamknięciem pewnej chwili – gorszej lub lepszej, natomiast koncert to jest coś, co pracuje.

MR: Aleodnosząc się do tego, co powiedziałeś, że koncert brzmiał bardziej dramatycznie, to akurat wychodzi nam zupełnie naturalnie. Też to tak odczuwamy i nie jesteśmy tym zaskoczeni. Myślę, że z czasem będzie to jeszcze bardziej zauważalne. Słuchamy ostatnio dużo płyt deathmetalowych, więc sądzę, że przełoży się to na wspólne granie.

MM: Wiem, że nazwa tego zespołu została zainspirowana tytułem książki, którą jednocześnie czytaliście, natomiast przyszła mi do głowy taka luźna myśl, że ten projekt spokojnie mógłby się nazywać Królowie, chociażby dlatego, że tym samym zamknęlibyście temat Króla, zwłaszcza, że występowaliście już we dwójkę.

IK: Gdybyśmy adoptowali Mateusza, to jak najbardziej (śmiech). Na koncercie, o którym mówisz, zagraliśmy „Amnezję”, którą napisaliśmy specjalnie na ten występ (chodzi o mini festiwal Odcinki, który poruszał problem mizofonii, czyli nadwrażliwości na dźwięki – przyp. MM). Początkowo ten utwór trwał 20 minut. Wtedy nie zakładaliśmy, że ten projekt będzie się nazywał Kobieta z Wydm. Tam zaczęła się jednak moja historia muzyczna.

MM: No właśnie – parokrotnie podkreślałaś, że muzykiem dopiero się stajesz. Rzeczywiście nigdy wcześniej nie grałaś?

IK: Nie, i nie uważam się za muzyka. Od tamtego koncertu się zaczęła moja przygoda. Wcześniej byłam pierwszym słuchaczem tego, co robi Błażej. To naturalnie przeszło na mnie i zaczęliśmy razem próbować coś zrobić. Powstała Lauda, czyli nasz wspólny duet. Później Błażej zawiesił działalność Króla, a że wcześniej znaliśmy się z Mateuszem, który też grał właśnie w Królu, to wszystko zaczęło się ze sobą łączyć i powstała Kobieta z Wydm.

MM: A do kogo należą dłonie, które znajdują się na okładce płyty?

IK: Nie wiemy, czyje są to dłonie. Na pewno nie nasze. Tę okładkę zrobiła nam Sandra Sygur, a ją poznaliśmy, kiedy robiła plakat na koncert Króla w Łodzi, który nam się spodobał.

BK: Poprosiliśmy ją o pomoc, zdaliśmy się na jej wrażliwość i w taki sposób wyraziła to, co my zawarliśmy na płycie.


MM: Błażej, zawsze jak jest apogeum popularności danego projektu, to go kończysz. Tak było i z Królem i z UL/KR. Czy to znaczy, że mamy się spodziewać rychłego zakończenia Kobiety z Wydm?

BK: Nagraliśmy już jeden zupełnie nowy utwór Kobiety z Wydm, którym mamy nadzieję, że wypuścimy być może w formie ep-ki, choć marzy nam się siedmiocalowy winyl albo kaseta. Dlatego ten projekt będzie trwał nieco dłużej (śmiech). Mamy frajdę z tworzenia i grania razem.

MR: Mówisz, że Błażej rozwiązuje swoje projekty, kiedy osiągną pewien pułap, a ja z kolei jestem długowieczny i sądzę, że to też ma wpływ na to, że Kobieta z Wydm nie będzie jednorazowym projektem.

IK: A ja jestem nakręcona i fajnie gra mi się koncerty. Chciałabym robić to dłużej.

MM: Patrząc na was na scenie, odniosłem wrażenie, że jesteście bardzo dobrze zgrani. Błażej polega na milisekundach, bo prowadzi to wszystko muzycznie.

BK: Ja właśnie muszę za nimi nadążać. W tym wypadku tyran, jakim podobno jestem, jedzie na karnym koniku, kucyku (śmiech). Pozostali są mustangami. Pomimo pewnych ustaleń, prądy, które są na scenie generują w nas takie rzeczy, że czasem jest dramat, a innym razem romantyzm.

MM: Ze sceny zadałeś publiczności pytanie: Czy wszyscy mamy  tak samo, czy każdy ma inaczej? A jak Ty uważasz?

BK: Nie wiem. A jak Ty sądzisz?

MM: Myślę, że uległeś podpowiedzi publiczności, że jest nas 7 milionów. Ja bym powiedział, że 7 miliardów…

BK: A to akurat jest najmniej ważne, ile rzeczywiście nas jest. Czy to są trzy osoby, czy nawet trzydzieści miliardów, to i tak jest to przerażające. Wyobrażasz sobie trzy osoby, które mają tak samo, albo trzy miliardy? Tak samo to działa. Jedna masa to przekleństwo.

MM: A czy można określić kierunek w jakim Kobieta z Wydm pójdzie dalej?

BK: Jeśli to pójdzie w tym kierunku, jak ten jeden utwór, który już mamy, to będzie tak jak na koncercie – bardziej dramatycznie, niż było.

IK: Ja bym powiedziała, że będzie bardziej mrocznie.

MR: Każdy z nas używa różnych określeń, ale myślimy o tym samym.

MM: Nadal są tarcia na próbach?

BK: Tak, tarcia muszą być. Na samym poślizgu byśmy nic nie osiągnęli.

MM: A czy jesienią będziecie grali koncerty?

BK: Tak, planujemy trasę sygnowaną nowym wydawnictwem.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Czytaj więcej...

Low

2021-10-05

Nagrywający dla legendarnej wytwórni Sub Pop amerykański duet Low wydał niedawno trzynastą płytę studyjną "Hey What". Wydarzenie to było doskonałym pretekstem do zrobienia wywiadu z Mimi Parker i Alanem Sparhawkiem - małżeństwem tworzącym Low.

Czytaj więcej...

Jungle

2021-10-04

Po 3 latach od wydania „For Ever”, brytyjski duet Jungle powrócił z pełną słońca i tanecznych rytmów płytą „Loving In Stereo”. Tom McFarland i Josh Lloyd-Watson po zażegnaniu wszelkich problemów natury osobistej, postawili na dobrą zabawę. Drugi z panów, siedząc w jednym z angielskich pubów, opowiedział mi online o nowym dziele zespołu.

Czytaj więcej...

WIJ

2021-09-11

Wij to specyficzne trio protometalowców, którzy nazwę swej formacji zaczerpnęli z tytułu opowiadania Nikołaja Gogola, horroru napisanego w oparciu o ludowe wierzenia o wiedźmach i demonach. Podobną zresztą tematykę podejmują na świeżo wydanym długogrającym debiucie „Dziwidło”, o którym opowiedziała mi wokalistka i autorka tekstów Tuja Szmaragd.

Czytaj więcej...

Cukier

2021-09-06

Duet Cukier wydał drugą płytę zatytułowaną "CK Anderson", która jest następcą znakomicie przyjętego ubiegłorocznego debiutu "Jeden". Z tej okazji po raz kolejny porozmawialiśmy z Bartkiem Caboniem, który opowiedział nam między innymi o tworzeniu "CK Anderson".

Czytaj więcej...

Michał Łapaj

2021-09-03

Michał Łapaj, klawiszowiec znany przede wszystkim ze swojej gry w Riverside, od kilku już lat zapowiadał solowe wydawnictwo. Dotrzymał słowa i pojawiła się płyta „Are You There”. A o szczegółach jej specyficznej formy oraz złożonym procesie powstawania, opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Dziwna Wiosna

2021-08-20

Był sobie swego czasu zespół Superhuman Like Brando, który zdążył nagrać i wydać jeden album. Zawirowania wydawnicze spowodowały jednak, że tej formacji już nie ma, a zawiązała się nowa pod nazwą Dziwna Wiosna. Niedawno ukazał się długogrający debiut zatytułowany po prostu „Dziwna Wiosna”. A czy zmieniła się także muzyka? O tym między innymi opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta grupy Dawid Karpiuk oraz perkusista Łukasz Moskal.

Czytaj więcej...

Muchy

2021-07-29

Nowe otwarcie, czy pożegnanie z ideałami? Z nowej płyty grupy Muchy płynie wielotematyczna refleksja na temat czasów obecnych. Powstająca w bólach, realizowana nie bez przeszkód „Szaroróżowa” ukazała się kilka tygodni temu, a szczegółach opowiedział nam spiritus movens grupy – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Paula & Karol

2021-07-22

Polsko-kanadyjski duet Paula & Karol wydał piąty już album studyjny zatytułowany "Lifestrange". O kulisach powstania tego wydawnictwa opowiedział nam Karol Strzemieczny.

Czytaj więcej...

Morświn

2021-07-06

Grali ze sobą od lat przy różnych okazjach. Wreszcie postanowili tę współpracę utrwalić, zakładając zespół Morświn. Płyta „Rewolucjaaa” jest pierwszym trwalszym zapisem tej artystycznej podróży. Dwie krakowskie legendy Marcin Świetlicki i Małgorzata ‘Tekla’ Tekiel, opowiadają, jak to jest współegzystować na własny sposób.

Czytaj więcej...

Mery Spolsky

2021-06-29

Na scenie energetyczna i pełna werwy. Poza nią także, ale nie tylko. Mery Spolsky spełniła swoje marzenie i napisała książkę. „Jestem Marysia i Chyba Się Zabiję Dzisiaj” to szczególna opowieść o pełnej wątpliwości dziewczynie w różnych stadiach emocjonalnych. O tym, co tak naprawdę kryje ta książka, autorka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Natalia Zastępa

2021-06-10

Natalia Zastępa po występach w programach "The Voice Kids" i "The Voice Of Poland", stopniowo zaczęła stawiać pierwsze kroki na polskim rynku muzycznym za sprawą wydawanych co jakiś czas singli. Teraz przyszedł czas na pełnowymiarową płytę. "Nie Żałuję" ukazała się 21 maja, a o szczegółach jej realizacji wokalistka opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

J.D. Overdrive

2021-05-25

Grupa J.D. Overdrive wydała swój piąty długogrający album, którym po blisko 15 latach działalności żegna się ze słuchaczami. "Funeral Celebration” to kwintesencja brzmienia grupy i jak najbardziej godne pożegnanie. W związku z tym wokalista Wojciech ‘Suseł’ Kałuża i gitarzysta Michał ‘Stempel’ Stemplowski dali się namówić na przekrojową rozmowę o działalności zespołu, sięgając początków jego istnienia, aż po czas bieżący. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2021-05-21

Mariusz Duda intensywnie działa w okresie pandemii. To już trzeci krążek, który wydał w czasie jej trwania. “Claustrophobic Universe” to druga część ‘trylogii pandemicznej’, którą realizuje pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem. I różnicach w stosunku do pierwszej podejściu do drugiej i tego, czego będzie dotyczyła trzecia, opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Dorota Miśkiewicz / Henryk Miśkiewicz

2021-05-19

Wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz nagrała album "Nasza Miłość" wraz z ojcem -znakomitym saksofonistą jazzowym Henrykiem Miśkiewiczem. Ale to nie wszyscy znani muzycy biorący udział w sesjach nagraniowych tej płyty. O kulisach powstania "Naszej Miłości" opowiedzieli nam główni bohaterowie.

Czytaj więcej...

Oxford Drama

2021-05-16

Duet Oxford Drama postanowił zrobić zwrot ku nieco bardziej analogowemu graniu. Płyta „What’s The Deal With Time” przynosi sporo zwiewnych i pieczołowitych kompozycji traktujących o tym, co dzieje się „tu i teraz”, choć paradoksalnie – powstała jeszcze przed nastaniem pandemii. O tym jak wyglądał proces artystyczny i realizacyjny oraz o inspiracjach im towarzyszących, opowiedzieli mi głównie zainteresowani - Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka.

Czytaj więcej...

Aneta Figiel

2021-05-12

Wokalistka Aneta Figiel wydała pierwszą od 6 lat płytę studyjną, na której znalazły się jej interpretacje wybranych piosenek z katalogu Kabaretu Starszych Panów. O kulisach powstania albumu "Aneta Figiel I Starsi Panowie...Zupełnie Inna Historia" artystka opowiedziała nam podczas niedawnego wywiadu.

Czytaj więcej...

Jezabel Jazz

2021-05-10

Jezabel Jazz było ewenementem na polskiej scenie. Na początku lat 90. wywołali spore zamieszanie na polskim rynku muzycznym. Ich energetyczna mieszkanka rocka, jazzu i psychodelii, zyskała sporo zwolenników. Materiał studyjny, który wówczas została zarejestrowany, ukazał się jednak tylko na kasetach. Dopiero teraz po ponad trzech dekadach pojawiła się dwupłytowa antologia „Euforia”, zbierająca wszystkie nagrania zespołu. O okolicznościach wydania tego materiału, a przede wszystkim o historii Jazabel Jazz opowiedział mi wokalista i gitarzysta grupy, Tomasz Wojciechowski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load