Wywiady

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Rozmowa z: Pär Sundström

- To pierwszy album Sabaton w całości poświęcony I Wojnie Światowej. Dlaczego postanowiliście poruszyć ten temat na płycie „Great War”?

- Na kilku naszych poprzednich płytach były pojedyncze kompozycje dotyczące tej wojny. Zawsze lubiliśmy ten fragment historii, który był bardzo ważny dla ukształtowania się mapy współczesnej Europy. Latem ubiegłego roku dyskutowaliśmy kilka potencjalnych tematów, które moglibyśmy poruszyć na nowej płycie. Jednym z najważniejszych czynników, które zadecydowały o tym, że "Great War” będzie w całości poświęcony I Wojnie Światowej była 100 rocznica jej zakończenia, która minęła w 2018 roku. Media dużo mówiły o tym konflikcie, co było dość niezwykłe, gdyż większą „popularnością” cieszyła się II Wojna Światowa. W czasach naszej młodości w Szwecji jedną z lektur obowiązkowych była książka „Na Zachodzie Bez Zmian” Remarque’a, ale poza tym mało kto w naszym kraju miał wiedzę o wojnie z lat 1914-1918. Wiadomo było, że był taki konflikt, bo później była II Wojna Światowa. Tak więc w mediach było dużo szumu na temat I Wojny, ale też zaplanowaliśmy z tej okazji dużo projektów związanych z Sabatonem. Jednym z nich jest kanał historyczny na Youtube, który jest prowadzony przez Indy’ego Neidella. Jest on ekspertem jeśli chodzi o I Wojnę Światową, więc bardzo nam pomógł w pracy nad tą płytą. On wie chyba wszystko na temat tej pożogi wojennej, więc mieliśmy u swego boku właściwą osobę, co także było jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na ten temat.

- Są na tej płycie kompozycje opowiadające o autentycznych postaciach i wydarzeniach, ale czy są także historie fikcyjne?

- Wszystkie utwory są oparte o prawdziwe wydarzenia i postaci. Ale nie możemy opowiadać całej historii w jednej kompozycji, więc zdarza się, że opierając się o autentyczne wydarzenie, opowiadamy o tym, co mogłoby się hipotetycznie wydarzyć. Autentyczne wydarzenie lub postać są dla nas punktem wyjścia. Wiele osób traktuje nas jako nauczycieli historii. Tacy nie byliśmy, dopóki nie wystartowaliśmy z Sabaton History Channel na Youtube, Przed tym, gdy słuchałeś naszych piosenek i zainteresował Cię jakiś temat, musiałeś szukać informacji gdzie indziej. Teraz, możesz wejść na nasz historyczny kanał na Youtube i posłuchać naszych opowieści o wydarzeniach czy postaciach o których traktują nasze utwory. Uważam, że od lutego tego roku, gdy wystartowaliśmy z Sabaton History Channel, nasz zespół ma nową funkcję i jestem tym bardzo podekscytowany.


- Płyta kończy się piękną kompozycją „In Flander Fields” zaśpiewaną przez żeński chór. Czy możesz zdradzić skąd pomysł na taki finał albumu?

- Gdy szukaliśmy materiałów historycznych oraz inspiracji do tej płyty, takich jak muzyka i poezja z okresu I Wojny Światowej, trafiliśmy na wiersz „In Flander Fields” napisany przez kanadyjskiego żołnierza, który brał udział w walkach we Flandrii w trakcie I Wojny Światowej. Słyszeliśmy różne wersje muzyczne tego poematu zaśpiewane przez różne chóry i zagrane na różnych instrumentach. Wszystkie były w porządku, ale postanowiliśmy zarejestrować własną propozycję. Początkowo zaczęliśmy nagrywać ten utwór z orkiestrą, gitarami i tak dalej. Ale po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że bardziej naturalnie będzie brzmiała wersja z samym chórem żeńskim. Poza tym przedostatni utwór na „Great War” czyli "The End of the War to End All Wars" jest tak potężny brzmieniowo, że zakończenie płyty tą właśnie kompozycją byłoby bardzo dziwne i po prostu by nie pasowało. Czuliśmy, że płyta powinna zakończyć się delikatnie i potrzebowaliśmy właśnie takiej kompozycji jak „In Flander Fields”, która wyciszyłaby nastrój i byłaby dla słuchacza takim „miękkim lądowaniem”. Uważam, że nasz pomysł sprawdził się idealnie. Gdy po raz pierwszy słuchaliśmy tej płyty w studiu nagraniowym, gdy wybrzmiało „In Flander Fields”, nikt nie wstał i nie wyszedł z pomieszczenia, lecz wszyscy siedzieli zamyśleni. Pomyślałem sobie: „Wooow, to jest TEN moment!”.

- „Great War” to pierwsza płyta Sabaton, w powstaniu której wziął udział gitarzysta Tommy Johannson. Jaki był jego muzyczny wkład w nagranie tego albumu?

- To prawda. Tommy jest z nami od kilku lat i gdy do nas dołączył, mieliśmy świadomość, że jest nie tylko gitarzystą, ale także wokalistą oraz kompozytorem. I właśnie on był współkompozytorem pierwszego utworu, który powstał z myślą o tej płycie czyli „A Ghost In the Trenches”. I właśnie w tej kompozycji słychać to, co lubi Tommy czyli klasycznego rocka w stylu Deep Purple.


- Tak się złożyło, że „Great War” ukazał się w 20 rocznicę powstania Sabatonu. Czy ta okazja zdopingowała Was jakoś szczególnie podczas tworzenia tej płyty?

- Ten album jest dla nas szczególny, ale nie z powodu tej rocznicy. Wiele osób naciskało na nas, abyśmy z okazji 20-lecia zespołu zagrali trasę z samymi starymi utworami. Odpowiadaliśmy: „Dlaczego mielibyśmy zagrać taki tour, skoro mamy nowy album?”. Padały też propozycje, abyśmy wydali jakiś box z archiwalnymi nagraniami bądź kompilację „The Best Of Sabaton”. Moja odpowiedź brzmiała: „”The Best Of Sabaton”? Po co? Taką płytą, miejmy nadzieję, będzie nasz nowy album czyli „The Great War””. Ale z drugiej strony pomyśleliśmy sobie, że jednak z okazji tej rocznicy powinniśmy dać naszym fanom jakiś prezent. I tak doszło do wydania singla „Bismarck”, który ukazał się wiosną tego roku. Gdy zaczęliśmy komponować ten utwór zaczęliśmy się zastanawiać, o czym miałaby opowiadać ta piosenka? Co chcieliby usłyszeć nasi fani? Na mojego maila przychodziły tysiące wiadomości od fanów z całego świata z propozycjami tematów tej kompozycji. Najpopularniejszą z nich były Gwiezdne Wojny (śmiech). Ale na drugim miejscu uplasowała historia zatopienia niemieckiego pancernika „Bismarck” w maju 1941 roku. Pomyśleliśmy sobie: „Super! Zróbmy to!”. Od pewnego czasu współpracujemy z firmą Wargaming czyli czołowym twórcą strategicznych gier komputerowych. Gdy usłyszeli, że nagrywamy utwór o „Bismarcku” zaproponowali nam stworzenie super fajnego teledysku do tej kompozycji. Nasza wytwórnia chciała wydać ten utwór na singlu CD, a następnie go sprzedawać, ale my zaprotestowaliśmy i postawiliśmy sprawę jasno: „Bismarck” miał być takim jednorazowym prezentem dla naszych fanów. Wiele osób było zaskoczonych, ale nikt nie był zły z tego powodu. Chcę dodać, że spędziliśmy bardzo dużo czasu realizując klip do tej piosenki, gdyż był to bardzo duży projekt. W tym samym czasie kończyliśmy prace nad „Great War”, pracowaliśmy nad aranżacją nowego show koncertowego promującego nową płytę, przygotowywaliśmy się do startu Sabaton History Channel, a także tworzyliśmy nową stronę internetową naszego zespołu.

- Ty i Joakim jesteście obecnie jedynymi muzykami z oryginalnego składu Sabaton. Współpracujecie od ponad 20 lat. W czym tkwi sekret Waszego udanego muzycznego związku?

- Myślę, że tajemnica tkwi w tym, że pochodzimy z tego samego środowiska, z tej samej miejscowości czy z Falun. Nasi rodzice jeździli razem na koncerty, ale ja i Joakim nie utrzymywaliśmy znajomości do około 18 roku życia. Wtedy założyliśmy nasz pierwszy zespół. Od samego początku świetnie się uzupełnialiśmy. Ja kompletnie nie mam głowy do komponowania muzyki, z kolei on nie ma cierpliwości do wszystkich biznesowych aspektów działalności Sabaton. Tak więc on tworzy muzykę, ja kieruję zespołem od strony menadżerskiej. Obaj wspólnie piszemy teksty piosenek, wybieramy tematy na płyty Sabatonu. Jesteśmy sprawnie działającym teamem.

- Dziękuję za rozmowę.

Foto: Grzegorz Szklarek

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wojtek Mazolewski

2022-01-23

Wojtek Mazolewski wydał solową płytę "Yugen", która powstała jako jego "reakcja obronna" na pandemię. O okolicznościach powstania tego albumu, jego związku z japońską kulturą oraz dziejach pewnej gitary porozmawialiśmy z Wojtkiem w siedzibie Agory czyli wydawcy "Yugen".

Czytaj więcej...

Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load