Wywiady

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Rozmowa z: Jack Laurence-Brown

- W ostatnich tygodniach wydaliście dwa nowe single „Hurt My Heart” oraz „Falling Out Without Me”. Są to dwie z kilku kompozycji, które postanowiliście nagrać nie myśląc o ewentualnym umieszczeniu ich na płycie. Czy to znaczy, że chcecie zmienić podejście do procesu tworzenia i wydawania muzyki?

- Chcieliśmy spróbować czegoś nowego w kwestii tworzenia muzyki. Postanowiliśmy nagrać autonomiczne utwory bez myślenia o nowym albumie. Mieliśmy przygotowane szkice kilku nowych piosenek, więc weszliśmy do studia w Londynie i je nagraliśmy. Gdy już je zarejestrowaliśmy nie mieliśmy początkowo wobec nich żadnych planów. Nie wiedzieliśmy do końca, co się z nimi stanie - czy wydamy je na singlach czy też w innej formie? Na razie włączyliśmy te nowe kompozycje do naszego repertuaru koncertowego.

- Dlaczego na producenta tych piosenek wybraliście Andrew Wellsa znanego ze współpracy z chociażby: 5 Seconds of Summer, Alvaro Solerem, i Jasonem Mrazem?

- Wiosną tego roku graliśmy w Los Angeles i Andrew był jedną z osób, które tam poznaliśmy. Od początku znajomości dobrze się dogadywaliśmy i okazało się, że Andrew jest wielkim fanem White Lies. Zdradził nam, że chciałby popracować z zespołem rockowym, gdyż do tej pory miał na koncie kooperacje głównie z artystami bardziej popowymi, a nawet tanecznymi. Pomyśleliśmy sobie, że warto spróbować współpracy z kimś, kogo wcześniej nie znaliśmy. Okazało się, że było to z naszej strony dobre posunięcie. Współpraca ułożyła się bardzo dobrze i myślimy o współdziałaniu z Andrew w przyszłości.

- Czuję, że ten eksperyment z wydawaniem pojedynczych utworów przypadł Wam do gustu. Będziecie go kontynuować w przyszłości? Płyty będziecie nadal nagrywać?

- Na pewno będziemy nagrywać i wydawać płyty. Cały proces tworzenia albumów jest dla nas bardzo ważny i interesujący. Pozwala artyście na bycie bardziej kreatywnym. Inaczej jest w przypadku singli bądź ep-ek. Gdy nagrywasz longplaya masz miejsce i czas na zawarcie większej dawki emocji. Bardzo lubimy obserwować proces tworzenia się pewnej całości, jaką jest płyta – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. W tej chwili nie potrafię powiedzieć, czy jeszcze będziemy wydawać pojedyncze utwory. Na pewno ukażą się kolejne kompozycje z tej sesji z Andrew Wellsem, a w przyszłym roku wydamy zapewne nowe wydawnictwo, być może ep-kę, aby ponownie zaprezentować światu coś nowego w naszym brzmieniu.


- Kiedy w minionej dekadzie zakładaliście White Lies i w 2009 roku wydaliście debiutancki album „To Lose My Life” myśleliście o tym, że kiedykolwiek będziecie tak hucznie obchodzić 10 urodziny tej płyty?

- Gdybyś 10 lat temu powiedział mi, że w 2019 roku wydamy reedycję „To Lose My Life” i objedziemy Europę z trasą podczas której będziemy świętować 10 urodziny tej płyty byłbym bardzo zaskoczony i uznałbym, że żartujesz (śmiech). Wciąż uważam, że wydanie tego krążka było najważniejszym wydarzeniem w karierze White Lies. Wiem także, że to bardzo ważny album dla wielu naszych fanów i gdyby z ich strony nie było zainteresowania tą reedycją, na której są także utwory ze stron B singli oraz wersje demo piosenek z „To Lose My Life”, to byśmy jej nie wydali. Dostajemy sygnały od naszych fanów, że wielu z nich dorastało słuchając tej płyty – w szkole czy na uniwersytecie. Bez nich nie mielibyśmy szansy, aby nadal istnieć i wydawać nową muzykę 10 lat później.

- Gdy słuchasz tej płyty po 10 latach od jej wydania, myślisz sobie czasem: „O, to bym zmienił” albo „tamto zagrałbym inaczej”?

- Gdybyś zadał mi to pytanie 9-10 lat temu, to powiedziałbym, że tak. Tak wtedy myślałem. Oczywiście, że pewne fragmenty tego albumu mogłyby brzmieć inaczej. Ale teraz myślę sobie, że niczego bym nie zmienił. W końcu nasi fani kochają tę płytę taką, jaka jest, a i ja uważam, że to znakomity krążek. I niech tak zostanie.


- Który utwór na tym albumie jest Twoim ulubionym?

- Hm, trudne pytanie. Myślę, że jest to „Death”. Gdyby ktoś mnie zapytał: „Jak brzmi klasyczna piosenka White Lies?” to odpowiedziałbym, aby posłuchał tego właśnie utworu. Ale gdy ostatnio próbowaliśmy piosenki z pierwszej płyty na potrzeby jubileuszowej trasy koncertowej, w zestawie znalazły się kompozycje, których nie graliśmy na koncertach od 8 czy 9 lat. Mówię tu na przykład o kompozycji „Fifty On Our Foreheads”, którą wysłuchałem w całości niedawno w sali prób po raz pierwszy od wielu lat. I miałem dużą przyjemność z grania jej na żywo. Myślę, że gdy już ruszymy na tournee, odkryję wiele utworów na nowo. Wiesz, na dotychczasowych trasach koncertowych zawsze gramy takie numery z debiutu jak: „Death” czy „To Lose My Life”, ale większości piosenek z tamtej płyty nie graliśmy od lat. Fajnie było uczyć się ich na nowo.

- Album „To Lose My Life” odniósł duży sukces komercyjny. Jak przyjęliście sławę, która spadła na Was niemal z dnia na dzień?

- To prawda, była to świetnie przyjęta płyta, zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy. Ale gdy się ukazała, nie mieliśmy czasu, aby cieszyć się tym sukcesem. Od razu ruszyliśmy na dużą trasę koncertową, która trwała rok. Ale dzięki tej płycie mieliśmy możliwość zagrania na niemal wszystkich kontynentach, wystąpiliśmy w najsłynniejszych programach TV, takich jak „Later…With Jools Holland” czy „The Tonight Show with Jay Leno”. To był szalony czas i cieszę się, że mogliśmy tego doświadczyć.

- Nie macie jeszcze w swojej dyskografii albumu/DVD koncertowego. Czy macie w planach nagranie takiego wydawnictwa podczas tej trasy z okazji 10-lecia „To Lose My Life”?

- Na chwilę obecną nie, ale pod koniec trasy zagramy dwa koncerty w Brixton Academy w naszym rodzinnym Londynie. Zobaczymy, jak te koncerty wypadną. Na pewno będziemy je rejestrować i jeśli będą udane, a publiczność będzie się dobrze bawiła, to kto wie? Może coś wydamy? 10 lat temu, podczas trasy promującej „To Lose My Life” zarejestrowaliśmy koncert w Kopenhadze. Możliwe, że zdecydujemy się na opublikowanie tego materiału w wersji on-line. Ale niczego nie mogę teraz potwierdzić.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wojtek Mazolewski

2022-01-23

Wojtek Mazolewski wydał solową płytę "Yugen", która powstała jako jego "reakcja obronna" na pandemię. O okolicznościach powstania tego albumu, jego związku z japońską kulturą oraz dziejach pewnej gitary porozmawialiśmy z Wojtkiem w siedzibie Agory czyli wydawcy "Yugen".

Czytaj więcej...

Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load