Wywiady

Mikromusic

2020-10-29

Grupa Mikromusic nie zwalnia tempa i po 2 latach od premiery poprzedniej płyty studyjnej wydała nowy album zatytułowany "Kraksa". I o tym właśnie wydawnictwie porozmawiałem z liderką i wokalistką zespołu Natalią Grosiak.

Rozmowa z: Natalia Grosiak

- Za 2 lata minie 20 lat od powstania Mikromusic. Wszystkie Wasze płyty, w tym nowa „Kraksa”, trzymają bardzo wysoki poziom. Zastanawiam się: gdzie tkwi tajemnica stabilnej formy Mikromusic?

- Może z tego, że jak coś robimy to zawsze z pełnym przekonaniem? Jestem pewna, że nie wypuściłabym na świat płyty, co do której nie byłabym w 100% przekonana. To jest bardzo ciężka praca. Nie tylko moja czy kolegów z zespołu, ale w przypadku nowej płyty także producentów: Dawida Korbaczyńskiego i Piotra Pluty.

- A pytam o to także dlatego, że wydajecie płyty studyjne co 2 lata, a w między czasie także pojawiają się płyty koncertowe Mikromusic. To rzadko spotykana, a godna podziwu aktywność. Jak to tempo wpływa na brzmienie Mikromusic i sposób Waszej pracy nad nowymi kompozycjami?

- Koniec 2017 roku oraz lata 2018 i 2019, były dla nas bardzo intensywne. Non stop koncertowaliśmy z materiałem z płyty „Tak Mi Się Nie Chce”. Gdy zaczęliśmy w 2017 roku pracować nad akustyczną wersją tej płyty czyli „Mikromusic z Dolnej Półki” zapanowała wśród nas radość. W końcu ile można grać te same utwory? Wzorowaliśmy się na Stingu. Zachwycaliśmy się przeróżnymi wersjami jego piosenek: a to akustycznymi, a to świątecznymi, a to po portugalsku, i tak dalej. Dlatego staraliśmy się nie grać przez 3 lata tak samo, bo to można umrzeć z nudów. I czasami dlatego powstaje taki projekt jak „…z Dolnej Półki”  totalnie oddalony od oryginalnych wersji.


- Zgodzisz się z opinią, że „Kraksa” jest najbardziej dojrzałą płytą Mikromusic? Czy to nie jest tak, że musiałaś do tego albumu dojrzeć?

- Każdy ma swój indywidualny czas dojrzewania. Przyznam się, że dojrzałą osobą czuję się od niedawna. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się po trzydziestce. Do tego czasu żyłam sobie frywolnie, robiłam co chciałam i świat nie miał dla mnie żadnych ograniczeń. To skończyło się wraz z urodzeniem dzieci. To mnie „uziemiło”, ale nie w ten sposób, że mnie zakotwiczyło w domu, ale zaczęłam mocno stąpać po ziemi. W tym momencie inaczej patrzę na świat. Kiedyś tak bardzo nie zajmowałam się ekologią, ale to się zmieniło, gdy urodziły mi się dzieci. Wtedy otwierają nam się inne okna energetyczne i inaczej patrzymy na świat, który zostawiamy naszym dzieciom.

- „Kraksa”, pomimo, że zawiera w tekstach elementy humorystyczne, nie jest zbyt wesoła. Śpiewasz o rozstaniach, o swoim psie, który odszedł na zawsze, czy o słynnej Łajce, która została wysłana w kosmos i już tam została…

- Rzeczywiście, nie jest to wesoły album, ale pojawia się tam nadzieja i nie przekreślam pewnych rzeczy.

- Jak doszło do Twojej współpracy z Piotrem Roguckim w kompozycji „Operacja Na Otwartym Sercu”?

- Znam się z Piotrkiem od wielu lat. Pierwszy raz spotkałam go na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w okolicach 2002 lub 2003 roku. Wtedy Piotrek wykonywał piosenki sam z gitarą, tak jak i ja to wtedy robiłam. No i gdy zaczęliśmy nagrywać nową płytę, postanowiłam, że w tym utworze chciałabym by on zaśpiewał. Wybrałam w telefonie jego numer, zadzwoniłam i oto Piotr jest w tej kompozycji (śmiech).


- Do tej płyty nakręciliście dwa bardzo fajne teledyski. Czy nie myśleliście o tym, aby do każdej kompozycji stworzyć takie klipy? Tym bardziej, że „Kraksa” jest bardzo filmową płytą w mojej opinii.

- Jest, zgadzam się z Tobą. Wiesz, ja już przy poprzedniej płycie Mikromusic miałam takie marzenie, aby do każdego utworu powstał obraz i rzeczywiście do większość powstały wideoklipy. Teraz zaczęliśmy pracować nad klipem do „Operacji Na Otwartym Sercu” ponieważ uznaliśmy, że będzie to kolejny singel i ukaże się w listopadzie. Jeśli chodzi o pozostałe kompozycje, to mam pomysły na klipy do jeszcze dwóch utworów z tej płyty, co daje  nam już połowę płyty. Ale co się będzie działo w kolejnych miesiącach – kto to może wiedzieć?

- A co z Twoją solową płytą? Masz taką w planach?

- Mam. Postanowiłam nagrać bardzo minimalistyczną płytę – tylko z towarzyszeniem fortepianu. Znajdą się tam najpiękniejsze polskie piosenki. Nie wiem, co mi wyjdzie z tego pomysłu, ale powoli dojrzewam do takiego ruchu i myślę, że jeszcze w tym roku zacznę pracować nad tym materiałem.

- Być może za wcześnie na to pytanie, ale biorąc pod uwagę częstotliwość wydawania przez Was płyty – jest ono uzasadnione. Czy macie już jakieś pomysły bądź wstępną wizję jak będzie brzmiała Wasza kolejna płyta studyjna?

- Absolutnie nie. Gdy zaczynaliśmy pracę nad „Kraksą” także nie mieliśmy żadnej wizji. Do robienia piosenek podchodzimy bez żadnego planu. Wygląda to tak, że ja zbieram sobie moje piosenki przez rok-dwa, nagrywam je sobie w moim studiu w domu z towarzyszeniem gitary i ukulele, piszę do nich słowa i gdy już taka piosenka powstanie to chowam ją sobie do folderu z nowymi utworami. Kiedy uzbiera się wystarczająca ilość takich demówek mówię do moich chłopaków z zespołu: „Hej, nadszedł czas!” (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Anita Suchocka


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load