Wywiady

Balthazar

2021-03-09

Belgijska grupa Balthazar wróciła po rocznej przerwie z piątym albumem zatytułowanym enigmatycznie "Sand". Z tej okazji porozmawialiśmy z jednym z dwóch liderów zespołu - Jinte Deprezem, który opowiedział nam między innymi o genezie tytułu płyty, o jej okładce oraz wpływie COVID-19 na brzmienie nowych piosenek.

Rozmowa z: Jinte Deprez

- Po raz kolejny Balthazar zaskakuje znakomitą, ale i enigmatyczną okładką płyty. Dlaczego postanowiliście wybrać na okładkę „Sand” pracę holenderskiej artystki Margiet Van Breevort?

- Zobaczyliśmy ten obraz jakiś czas temu i na początku pomyśleliśmy sobie, że jest bardzo śmieszny, ale nas zaintrygował. Przedstawia bowiem dziwną, bardzo pulchną postać. Następnie na trochę o nim zapomnieliśmy. Ale gdy zaczęliśmy pisać teksty na nową płytę przypomnieliśmy sobie o tym zdjęciu. Szukaliśmy okładki, która oddałaby tematykę albumu „Sand”. Nowa płyta opowiada o niepokoju, braku umiejętności czekania, jest powiązana z ogólnie pojętym czasem. Więc gdy już powróciliśmy do tego obrazka, dowiedzieliśmy się, co on przedstawia. Jest to coś - człowiek lub stworzenie - siedzące w poczekalni w oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Ta rzeźba przedstawia moment, w którym jesteś całkowicie świadomy sytuacji w której się znajdujesz, ale jednocześnie czujesz się w związku z nią niezręcznie i odczuwasz dyskomfort. Według nas ten obrazek idealnie oddaje klimat albumu związany z czasem. Skontaktowaliśmy się z Margiet, która wyraziła zgodę na wykorzystanie jej dzieła na okładce albumu „Sand”. Śmieszne, ale i trochę przerażające jest to, że emocje, które staraliśmy się przekazać na tej płycie stały się udziałem nas wszystkich. Wszyscy bowiem czekamy, aż się skończy ta pandemia.

- Można powiedzieć, że teksty na tej płycie stały się prorocze….

- Dokładnie tak. Teksty skończyliśmy pisać przed wybuchem pandemii koronawirusa. Pomimo, że na początku traktowaliśmy je nieco autobiograficznie, jako wywodzące się z naszych doświadczeń życiowych, naszego koncertowania, to z czasem stały się swojego rodzaju dziennikiem wspólnych emocji, które dotyczą nas wszystkich.


- Otwierającą album piosenkę „Halfway” wydaliście już na początku lutego 2020 roku…

- Zgadza się. Podczas trasy promującej naszą poprzednią płytę „Fever” z 2019 roku dobrze się bawiliśmy i cieszyliśmy się tym, że znowu gramy pod szyldem Balthazar. „Fever” jest albumem bardziej ekstrawertycznym niż wcześniejsze dokonania Balthazara i na koncertach widzieliśmy tańczących ludzi, co się wcześniej nie zdarzało. Pomyśleliśmy więc sobie: „OK, kontynuujmy to dalej i nagrajmy nowy album”. Dlatego tuż po zakończeniu tej trasy koncertowej zaczęliśmy pisać materiał na nową płytę i „Halfway” był jedną z pierwszych piosenek jakie stworzyliśmy z myślą o „Sand”. Gdy ją nagraliśmy postanowiliśmy ją natychmiast wydać, jeszcze zanim cały album został nagrany. Cieszę się, że trafiła ona na nową płytę.

- „Sand” jest płytą, na której jest więcej elektroniki niż na chociażby „Fever”. Dlaczego zdecydowaliście się na ten kierunek?

-  Tworząc ten materiał byliśmy zainspirowani tym, jak brzmimy jako zespół podczas tournée „Fever”. Pierwotnie planowaliśmy wejść do studia nagraniowego ze wszystkimi muzykami wchodzącymi w skład Balthazar i chcieliśmy oddać na tym albumie nasze koncertowe brzmienie. Gdy kończyliśmy pracę nad piosenkami rozpoczął się pierwszy lock down i nie byliśmy w stanie rozpocząć wspólnie sesji nagraniowych. Musieliśmy więc podjąć decyzję, w jaki sposób skończymy ten album. Postanowiliśmy, że lepiej nie walczyć z tą sytuacją, tylko spróbować ją okiełznać poprzez nagranie płyty na odległość. Siedzieliśmy w domach z laptopami, przesyłaliśmy sobie pomysły i w pewnym momencie okazało się, że zaczynamy aranżować nowe piosenki bardziej elektronicznie. Używaliśmy sampli perkusji z wersji demo utworów, wykorzystaliśmy syntezatory….

- Czy to oznacza, że tak naprawdę ta płyta została nagrana tylko przez Ciebie i Maartena? Obaj jesteście głównymi kompozytorami w Balthazar…

- Każda płyta Balthzara jest skomponowana przeze mnie i Maartena, ale gdy już stworzymy muzykę i wchodzimy do studia nagraniowego, pozostali muzycy dodają swój muzyczny wkład w postaci zagrania partii swoich instrumentów. Ale oni robią więcej niż tylko to. To są świetni muzycy i bez nich nie moglibyśmy nagrywać takich płyt Balthazar jakie chcemy. Na „Sand” także są obecni, ale prawdą jest to, że z powodu pandemii nowa płyta nie brzmi jak album koncertowy, ale stała się bardziej płytą studyjną. „Sand” jest piątą płytą Balthazar i fajnie, że jest pewnego rodzaju dźwiękową niespodzianką dla naszych fanów.


- Jest to jednocześnie najbardziej spójna stylistycznie płyta Balthazar. Zgodzisz się?

- Tak, jak najbardziej. Wiesz, zanim zaczęliśmy tworzyć płytę Fever działaliśmy przez dłuższy czas w naszych solowych projektach: ja w J. Bernardt, Maarten w Warhaus. Gdy zaczęliśmy znowu razem nagrywać jako Balthazar musieliśmy się znowu odnaleźć na nowo co słychać na „Fever”. Tym razem większość materiału, który trafił na „Sand” została skomponowana podczas trasy koncertowej, podczas której niemal non stop przebywaliśmy ze sobą, co ułatwiło stworzenie spójnej płyty.

- Dlaczego nazwaliście tę płytę „Sand”?

- To nawiązanie do utworu „Hourglass”. W klepsydrze znajduje się piasek, który jest metaforą upływającego czasu. A czas, jak już wspomniałem na początku naszej rozmowy, jest dominującym tematem na tej płycie. Szukaliśmy krótkiego słowa, które odnosi się do czasu i właśnie piasek w klepsydrze wydał się nam świetną metaforą.

- Byłem na koncercie Balthazar w Warszawie w lutym 2020 roku i byłem wręcz oszołomiony energią, która płynęła ze sceny. Zresztą sam wspomniałeś o tańczących ludziach i o tym, jaki to miało wpływ na Waszą decyzję o jak najszybszym nagraniu nowych piosenek. Chciałem jednak Cię zapytać: czy planujecie wydać kiedyś album lub DVD koncertowe?

- To pewnie byłby dobry pomysł, ale mamy dość chłodny stosunek do nagrywania koncertów. W sumie nawet nie wiem dlaczego. Chodzi mi o to, że nasze koncerty w porównaniu z płytami studyjnymi są bombastyczne i bardzo energetyczne. Wielu naszym fanom bardzo się to podoba, ale mnie osobiście nie podoba się ta bombastyczność, jeśli tylko słyszysz muzykę, ale nie widzisz, co się dzieje na scenie. Powinieneś być na koncercie, widzieć, co się dzieje na scenie. Uważam, że tylko tak powinno się odbierać muzykę w wersji live. Gdy masz w ręku samo nagranie audio, a nie widzisz strony wizualnej – tracisz bardzo dużo. Dlatego też nie kupuję płyt koncertowych i wolę na koncerty chodzić (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.

GALERIA z koncertu Balthazar w Warszawie - 27.02.2020

 

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Aneta Figiel

2021-05-12

Wokalistka Aneta Figiel wydała pierwszą od 6 lat płytę studyjną, na której znalazły się jej interpretacje wybranych piosenek z katalogu Kabaretu Starszych Panów. O kulisach powstania albumu "Aneta Figiel I Starsi Panowie...Zupełnie Inna Historia" artystka opowiedziała nam podczas niedawnego wywiadu.

Czytaj więcej...

Jezabel Jazz

2021-05-10

Jezabel Jazz było ewenementem na polskiej scenie. Na początku lat 90. wywołali spore zamieszanie na polskim rynku muzycznym. Ich energetyczna mieszkanka rocka, jazzu i psychodelii, zyskała sporo zwolenników. Materiał studyjny, który wówczas została zarejestrowany, ukazał się jednak tylko na kasetach. Dopiero teraz po ponad trzech dekadach pojawiła się dwupłytowa antologia „Euforia”, zbierająca wszystkie nagrania zespołu. O okolicznościach wydania tego materiału, a przede wszystkim o historii Jazabel Jazz opowiedział mi wokalista i gitarzysta grupy, Tomasz Wojciechowski.

Czytaj więcej...

Spięty

2021-04-29

Po zawieszeniu działalności Lao Che i 12 latach od ostatniej solowej płyty, Hubert „Spięty” Dobaczewski uraczył nas nowym krążkiem. „Black Mental” to opowieść mocno osadzona w bieżącej rzeczywistości, naznaczona charakterystycznym piórem oraz bitem autora. O założeniach projektu, Stanisławie Lemie i o obecnych inspiracjach, Spięty opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Lisa Gerrard & Jules Maxwell

2021-04-28

7 maja ukaże się pierwsza płyta duetu Lisa Gerrard & Jules Maxwell zatytułowana "Burn". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Julesem Maxwellem, który jest nie tylko cenionym producentem i kompozytorem, ale także od kilku lat współpracuje z grupą Dead Can Dance jako klawiszowiec.

Czytaj więcej...

Bodom After Midnight

2021-04-23

Fińska grupa Bodom After Midnight, powstała poniekąd na gruzach Children Of Bodom, nie zdążyła wypłynąć na szerokie wody. Śmierć Alexiego Laiho przekreśliła dalszą działalność. Grupa zdążyła zarejestrować jedynie kilka utworów, które znalazły się na EP “Paint The Sky With Blood”, a o jej szczegółach opowiedział mi gitarzysta grupy, Daniel Freyberg.

Czytaj więcej...

Lady Pank

2021-04-22

W tym roku przypada jubileusz 40 lat artystycznej działalności Lady Pank. Oprócz zapowiedzi koncertowych z tej okazji, grupa wydała nowy album zatytułowany „LP 40”. O szczegółach tego wydawnictwach i innych nadchodzących inicjatywach związanych z grupą, opowiedział mi jej wokalista, Janusz Panasewicz

Czytaj więcej...

The Gardener & The Tree

2021-04-09

Szwajcarska grupa The Gardener & The Tree zdobywa coraz większą popularność w Europie. W kwietniu tego roku zespół miał po raz pierwszy wystąpić w Polsce - w warszawskiej Hydrozagadce. Niestety, koncert został w związku z COVID-19 przełożony na 8 lutego 2022 roku. W oczekiwaniu na premierę drugiego albumu i przyjazd do Polski zapraszamy do lektury naszego wywiadu z wokalistą Manuelem Felderem.

Czytaj więcej...

Sonia Bohosiewicz

2021-03-31

Aktorka Sonia Bohosiewicz nagrała album "10 Sekretów MM", na którym dała wyraz swojej fascynacji nie tylko legendarną Marilyn Monroe, ale także muzyką jazzową. Z okazji premiery płyty mieliśmy przyjemność porozmawiać z Sonią Bohosiewicz.

Czytaj więcej...

Mogwai

2021-03-22

Szkoccy klasycy post-rocka Mogwai wydali nowy znakomicie przyjęty album studyjny "As The Love Continues". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził dla nas wywiad z liderem Mogwai - Stuartem Braithwaitem.

Czytaj więcej...

Arszyn

2021-03-21

Co robią perkusiści, kiedy nie grają w zespołach? Nagrywają płyty solowe. Dobrym przykładem jest mieszkający w Trójmieście Krzysztof Topolski, lepiej znany w ostatnich latach pod pseudonimem Arszyn. Z okazji premiery jego nowej płyty "Bop" z Artystą przeprowadził wywiad Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Jaromir Nohavica

2021-03-21

Czeski bard Jaromir Nohavica wydał nowy znakomity album studyjny „Máma mi na krk dala klíč“, na którym znalazł się zbiór 15 intymnych i sentymentalnych kompozycji. Z tej okazji porozmawialiśmy z artystą m.in. o tej płycie, graniu w filmach i wpływie środowiska, w którym wychował się Jaromir Nohavica na jego twórczość.

Czytaj więcej...

Max Bravura

2021-03-18

Max Bravura, będący początkowo projektem Macieja Wachowiaka, zmienił się w pełnoprawny zespół, który bardzo intensywnie działa. Parę tygodni temu okazał się album grupy, zatytułowany „Too Bravura”, a tymczasem panowie już nagrywają nowy materiał. Pomiędzy tymi procesami udało mi się złapać lidera całego przedsięwzięcia, który opowiedział o tym, co było i co będzie się działo w ramach działalności Max Bravura.

Czytaj więcej...

Yoanna Ayers

2021-03-14

Mezzosopranistka Yoanna Ayers niedawno opublikowała teledysk do kompozycji "Bruno S.", który jest duetem z ŚP. Jerzym Michałem Bożykiem. Porozmawiałyśmy nie tylko o tym, ale również o... Gruzji.

Czytaj więcej...

Balthazar

2021-03-09

Belgijska grupa Balthazar wróciła po rocznej przerwie z piątym albumem zatytułowanym enigmatycznie "Sand". Z tej okazji porozmawialiśmy z jednym z dwóch liderów zespołu - Jinte Deprezem, który opowiedział nam między innymi o genezie tytułu płyty, o jej okładce oraz wpływie COVID-19 na brzmienie nowych piosenek.

Czytaj więcej...

Atrocious Filth

2021-03-07

Tylko artyści, którzy przekraczają granice własnego komfortu mogą stworzyć dzieła wyjątkowe – rozmowa z gitarzystą Andrzejem Choromańskim z zespołu Atrocious Filth.

Czytaj więcej...

Smith & Burrows

2021-02-28

Duet Smith & Burrows to projekt Andy'ego Burrowsa - byłego perkusisty The Razorlight i We Are Scientists oraz wokalisty grupy Editors - Toma Smitha. Po 10 latach od płytowego debiutu ukazała się ich druga wspólna płyta zatytułowana "Only Smith & Burrows" Is Good Enough" i była to świetna okazja, aby porozmawiać z Tomem Smithem.

Czytaj więcej...

Dezerter

2021-02-26

Klasycy rodzimego punk-rocka z grupy Dezerter wydali pierwszy od 7 lat nowy album studyjny "Kłamstwo To Nowa Prawda". Z tej okazji porozmawialiśmy z perkusistą i autorem tekstów Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Kondraccy

2021-02-10

Kondraccy to projekt Kacpra i Bogdana Kondrackich, którzy stworzyli projekt radykalny, ambitny i energetyczny. Na płycie „Życie Roju” połączyli bowiem wokale z odgłosami zwierząt bez użycia jakichkolwiek innych ‘tradycyjnych’ instrumentów. Efekt jest z jednej strony dość osobliwy, a z drugiej – pozytywnie szokujący. O zawiłościach stojących za jego powstaniem także od strony technicznej panowie opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Bernard Maseli

2021-02-08

Po 35 latach aktywnej działalności w licznych projektach, wirtuoz wibrafonu Bernard Maseli nagrał solową płytę. „Drifter” skupia w sobie to, co fani twórczości artysty znają i cenią jego w twórczości najbardziej, zaś całym przedsięwzięciu pomagają mu liczni przyjaciele. O pomyśle, jego realizacji oraz statusie pozostałych projektów artysta opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Hedone

2021-02-02

31 grudnia ubiegłego roku ukazał się oczekiwany od 15 lat nowy album łódzkiego Hedone. O kulisach powstania tej płyty nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem Hedone - Maciejem Werkiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load