Wywiady

Leski

2021-10-05

Leski wydał trzeci album w dyskografii zatytułowany "Supersam". Jak powstawała ta płyta i jak tworzone były teksty na ten album - o tym możecie się dowiedzieć z naszego wywiadu z Artystą.

Rozmowa z: Leski

- W tym roku stuknęła Ci „czterdziestka”. Czy ta rocznica miała wpływ na sentymentalno-wspomnieniową tematykę tego albumu?

- Nie miało to żadnego wpływu. Właściwie dopiero teraz mi przypominasz (śmiech). Nie jest to dla mnie jakaś szczególnie ważna data. Obyło się bez imprez. Trudno powiedzieć, skąd ten powrót do przeszłości. Teksty na płytę zacząłem tworzyć podczas sesji nagraniowych, bezpośrednio przed mikrofonem, więc nie było czasu na jakieś szczególne rozmyślania. Wprawdzie nie był to stuprocentowy freestyle, ale jednak słowa wyrzucałem z siebie podświadomie. Ostatnio sporo myślałem o tamtym czasie. Być może to przełożyło się na ostateczny przekaz. A może wpływ na to miała pandemia, podczas której człowiek częściej siedział w fotelu i myślał o rzeczach, na które wcześniej nie miał czasu. Jakiś czas temu spacerowałem też po podwórkach, na których się wychowywałem…

- Te wspomnienia z dzieciństwa są bardzo ciepłe….

- Dobrze wspominam dzieciństwo, a zwłaszcza jego podwórkową i szkolną wersję. Ostatnio rozmawiałem z kumplem i zadałem mu pytanie: „Częściej wracasz wspomnieniami do szkoły średniej czy podstawówki?”. W moim przypadku podstawówka miała o wiele większy wpływ. Miałem fajną klasę, dużo podróżowaliśmy. Ferie, zielone szkoły, obozy harcerskie. Kolorowy czas. Koniec końców uważam, że najmocniej ukształtowały mnie jednak podwórka.

- Płyta porusza nie tylko tematy wspomnieniowe, ale także społeczne, jak chociażby w kompozycji „Supersam”.

- To również przypadek. Byłem na zakupach i zapomniałem zabrać ze sobą gotówkę. Okazało się, że na karcie też nic nie ma.  Musiałem opróżnić wózek. Zauważyłem, w jaki sposób ludzie, schowani pod maseczkami, na mnie patrzą. Bez zrozumienia, oceniająco. Gdy wracałem do domu zwróciłem uwagę na porozrzucane opakowania po tych samych artykułach, które jeszcze przed chwilą leżały na półkach, kusiły kolorem i zapraszały do interakcji. Pomyślałem, że trochę to śmieszne, ale bardziej straszne. Ludzie najpierw bez opamiętania wrzucają do wózków upragnione rzeczy, często nawet te, których nie potrzebują, żeby chwilę potem pozbyć się ich, byle gdzie. Bez jakiejkolwiek refleksji i świadomości wpływu na rzeczywistość. Stąd „Supersam”. Wszystkie utwory na tej płycie są zresztą efektem jakiegoś bodźca bądź obserwacji. Nie umiem wymyślać tematów, do których musiałbym „inscenizować” sytuacje. Wydaje mi się, że życie jest pełne spraw, o których warto rozmawiać. Również w piosenkach.


- Ciekawy jest również utwór „Chiny” nawiązujący do pewnego mitu…

- Gdy byłem dzieckiem krążyła legenda, że jeśli wykopiesz dostatecznie głęboki dół, to dokopiesz się do Chin. Przypomniał mi się ten mit, ale potraktowałem go metaforycznie. Przebijanie się przez kolejne powłoki ziemi skojarzyło mi się z szukaniem miłości, która jest przecież dla wielu celem, mitycznymi Chinami na końcu tunelu, i jak w tej historyjce, wymaga procesu oraz ciągłego przekraczania kolejnych warstw.

- Wspomniałeś o freestyle’u podczas nagrywania tekstów. Czy nie masz odczucia, już po nagraniu płyty, że pewne teksty mógłbyś zapodać inaczej?

-  Kiedyś często tak właśnie miałem. Nowa płyta jest pierwszą, dzięki, której to uczucie mnie opuściło. To jest album, który zaakceptowałem w 100%. Nie definiuję, czy jest dobry czy nie. Po prostu jestem z niego zadowolony. Wszystkie treści, które się na nim znalazły są konsekwencją jakiegoś naturalnego procesu. Są szczere, bez nadmiernej kombinacji i dotykają tych spraw, które chciałem dotknąć – prostej codzienności. Jestem również zadowolony z formy, w którą te teksty zostały wpisane. Niezbyt długa i poddana muzyce. To też zupełnie coś nowego w stosunku do tego, co pojawiało się na moich poprzednich płytach. Wreszcie udało mi się uchwycić język mówiony, który zgrabniej opisuje rzeczywistość niż ten przywiązany do papieru.

- Jesteś twórcą swojej muzyki, praktycznie sam wszystko nagrywasz. Czy sądzisz, że Twoje płyty brzmiałyby tak samo, gdybyś zaprosił do współpracy pełnoprawny zespół?

- Na finalnym etapie tworzenia, podmieniłem perkusję na „żywą” i zaprosiłem do jej nagrania Roberta Rasza. Podobnie było z partiami basu, które pięknie zarejestrował Piotr Zalewski. Pierwszy album powstawał z muzykami w sali prób. Gotowe piosenki obrabialiśmy już wspólnie na próbach. Dzięki temu chłopcy też mieli wpływ na to jak one zabrzmiały. Odpowiadając na Twoje pytanie: już tak się kiedyś wydarzyło. Drugi album z kolei powstał w duecie z Marcinem Borsem. Na końcowym etapie chłopaki z Wrocławia, z którymi wówczas współpracowałem dograli swoje partie. Trzeci album powstał spontanicznie, w „praniu”. Była pandemia, nie można było się spotykać. Miałem gotowe utwory, bez tekstów. Postanowiłem więc wziąć na siebie rolę producenta. Nie było zresztą wówczas innej możliwości. Później okazało się, że czuję się z tą sytuacją całkiem dobrze i sprawia mi to ogromną radość.  

- Chcesz taki system pracy kontynuować na kolejnych wydawnictwach?

- Kiedyś tak, ale nie wiem, czy akurat na kolejnym albumie. Poszukam, popatrzę. Wtedy zdecyduję. Chodzenie utartymi szlakami grozi utratą smaku (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load