Wywiady

Dawid Podsiadło

2013-06-03

Nasz wywiad z ubiegłorocznym zwycięzcą programu "X-Factor" Dawidem Podsiadło z okazji wydania jego debiutanckiego, solowego albumu "Comfort & Happiness".

Rozmowa z: Dawid Podsiadło

- Album „Comfort & Happiness” ukazał się niemal równo rok po Twym zwycięstwie w „X-Factorze”. Szybko się uporaliście z nagraniem płyty.

- Tak, ale pamiętajmy, że większość tych piosenek była już skomponowana przed mym udziałem w „X-Factorze”. Byłem więc w tej szczęśliwej sytuacji, że nie musiałem tworzyć nowego materiału od podstaw. Miałem też szczęście, że mogłem współpracować ze znakomitym producentem Bogdanem Kondrackim i wokalistką oraz autorką tekstów Karoliną Kozak. Nasza kooperacja układała się bardzo sprawnie. Już na pierwszym spotkaniu, podczas którego mieliśmy omówić naszą współpracę, doszliśmy do wniosku, że zamiast rozmawiać, lepiej będzie coś zrobić i tak powstała kompozycja „ I’m Searching”. W piosence tej jest fragment z ciekawie brzmiącymi syntezatorami oraz kilkoma ścieżkami wokalnymi nałożonymi na siebie. Właśnie dzięki tej kompozycji nabraliśmy pewności, że z naszej współpracy wyjdzie coś ciekawego i że nie musimy się ograniczać. Zaczęliśmy się spotykać co tydzień, po trzy dni. Podczas każdej z sesji nagrywaliśmy po 2-3 utwory.

- A jak się układała Twa współpraca z Bogdanem Kondrackim?

- Nigdy, aż do tej płyty, nie interesowałem się tym, na czym polega rola producenta. Teraz już wiem, że odpowiada on za całokształt albumu. Pomimo, że bazowaliśmy na moich pomysłach, to Bogdan sprawił, że te utwory brzmią świeżo i profesjonalnie. Jednocześnie nic nie robił za mnie i pozwalał mi na wtrącanie przysłowiowych „trzech groszy”. Mogłem dodawać swoje partie gitary, choć moje umiejętności w grze na tym instrumencie nie są najwyższe. Kilka razy zdarzyło się, że nagrywaliśmy mój wokal, za pomocą którego przekazywałem dźwięki, które chciałem, aby on zagrał na gitarze. I wyszło mu to całkiem nieźle (śmiech). Przykładem jest tu solówka gitary w „Vitane”. Bogdan nie chciał ingerować w muzykę pod moją nieobecność w studio nagraniowym. Robił wtedy jedynie drobne poprawki. Mówił mi, że nie chce niczego zmieniać, gdyż źle by się z tym czuł. Dlatego też mam poczucie, że jest on niemal pełnoprawnym współtwórcą tej płyty. Zrobił dla niej naprawdę bardzo dużo.

- Skąd bierzesz inspiracje do swoich tekstów? Jaki jest proces ich powstawania w Twoim przypadku?

- Teksty powstają u mnie po skomponowaniu muzyki. Bardzo rzadko jest tak, że zaczynając tworzyć tekst, wiem, o czym on będzie.  Tematykę piosenki sugeruje mi muzyka albo tytuł kompozycji. Jeśli dana piosenka jest mroczna i nostalgiczna, to piszę tekst na przykład o przemyśleniach egzystencjalnych, o zmierzeniu się z własnymi problemami czy słabościami.  Jeśli kompozycja jest pogodna i lekka, to tworzę tekst na przykład o nadziei i szczęściu.

W przypadku mojego zespołu Curly Heads, proces tworzenia tekstów jest nieco inny. Tam pomysły na teksty podrzuca mi gitarzysta. Pisze do mnie na przykład: „Kawa jest niedobra”. I od tego hasła zaczynam tworzyć słowa do utworu. Z kolei kiedyś basista Curly Heads skomponował piosenkę. Wiedziałem o jego ówczesnych rozterkach sercowych, więc napisałem tekst, z którym mógłby się utożsamić.

- Powiedziałeś, że utwory z „Comfort & Happiness” istniały jeszcze przed Twym udziałem w „X-Factorze”.  Czy gdybyś nie wziął udziału w tym programie to one w ogóle by się ukazały? A może przeznaczyłbyś je dla swoich zespołów Curly Heads i Reaching For The Sun?

- Na pewno nie trafiłyby do Curly Heads i Reaching For The Sun. Zawsze wiedziałem, że ukażą się kiedyś na mojej solowej płycie, gdyż po prostu nie pasowały do tamtych projektów.

- Do „X-Factora” startowałeś dwa razy. Skąd u Ciebie takie zacięcie, aby zaistnieć w tym programie?

- Miałem duże wątpliwości przed startowaniem tam po raz drugi. Gdy odpadłem po raz pierwszy, miałem poczucie, że nie zrobiłem tego, co mogłem zrobić. Byłem bardzo stremowany i zapomniałem tekstu podczas występu. Jednocześnie z drugiej strony odbiór był taki, że jestem za młody, że sobie nie poradzę. Czułem, że mogę zrobić jeszcze więcej. Dostałem telefon, czy nie chciałbym spróbować w „Mam Talent”. Po przemyśleniu tej propozycji, poszliśmy tam z Curly Heads. Byliśmy tam bardzo źle nagłośnieni. Po występie dostałem wybór: albo przechodzę dalej sam, albo w ogóle nie przechodzimy. Wybrałem tą drugą opcję, gdyż nie wyobrażałem sobie, abym mógł się odciąć od zespołu.

Wkrótce potem pojawił się kolejny „X-Factor”. Mając w pamięci mój debiutancki, nieudany występ, chciałem spróbować raz jeszcze.  Bardzo chciałem dojść przynajmniej do etapu z odcinkami na żywo. To był mój główny cel. Gdy dostałem się do domów jurorskich, to byłem bardzo zadowolony, że osiągnąłem plan minimum. A gdy później dostałem się do odcinków na żywo to już było mi obojętne czy odpadnę w pierwszym odcinku czy też później (śmiech).

- Wystąpiłeś tam między innymi z Katie Melua. Wiem, że jest to Twoja ulubiona artystka.

- To prawda.  Katie jest dla mnie główną inspiracją muzyczną i przepiękną kobietą (śmiech). Słucham jej od kilku lat i jest dla mnie kimś wyjątkowym. Dlatego ogromną radość, a jednocześnie stres wywołała u mnie możliwość wspólnego z nią występu w „X-Factor”.  To było przecież spełnienie jednego z moich marzeń.

- Jak wygląda obecnie sytuacja z Curly Heads i Reaching For The Sun w kontekście wydania przez Ciebie solowej płyty?

- Z Curly Heads zaczęliśmy pracować nad nową płytą i mam nadzieję, że ukaże się ona najpóźniej na początku przyszłego roku. Najlepiej, gdyby trafiła ona do sklepów między moją pierwszą a drugą płytą.  Zarówno z Curly Heads, jak i Reaching For The Sun będziemy grali koncerty. Wiadomo, że moja praca z tymi dwoma zespołami teraz nieco koliduje z moimi solowymi planami, gdyż jest to dla mnie obecnie priorytet. Jednak podkreślę raz jeszcze, że oba zespoły istnieją i będziemy działali.

- Jak Ty się zmieniłeś po występie w „X-Factor”? Wiem, że jesteś osobą spokojną, ceniącą ognisko domowe, a tu nagle zaczął się medialny szum wokół Ciebie.

- Myślę, że w ogóle się nie zmieniłem. Jestem taki sam, jaki byłem przed udziałem w tym programie. A szum wokół mnie za bardzo mi nie przeszkadza. Oczywiście, że pod koniec dnia, po serii występów promocyjnych czy iluś tam wywiadach jestem zmęczony i chciałbym odpocząć, ale mam świadomość, że wszystko, co się teraz dzieje robię z korzyścią dla płyty i dla muzyki, co jest najważniejsze. Poza tym: ja lubię rozmawiać i lubię odpowiadać na pytania. Uważam, że poznanie osoby, która stoi za nagraniem płyty, pomaga też w zrozumieniu muzyki tego artysty. A myślę, że mam coś ciekawego do powiedzenia (śmiech).


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Editors

2022-09-29

Grupa Editors nie tylko poszerzyła skład, ale i zmieniła swój styl muzyczny. Udział Blanck Massa skierował poczynania grupy w stronę muzyki elektronicznej i tanecznej. Nowy album zatytułowany „EBM”, otwiera przed zespołem możliwości, o których chyba wcześniej nie myśleli zbyt poważnie. Perkusista Editors, Ed Lay jest pełen nadziei, a przede wszystkim zaskakującego entuzjazmu w związku z nową płytą. O swoich odczuciach względem „EBM” opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Sigur Rós

2022-09-28

Sigur Rós powracają nie tylko z koncertami, ale i z nową muzyką. Grupa wystąpi już 24 października w warszawskiej hali EXPO XXI. Jak mówi basista zespołu Georg "Goggi" Hólm, na nową muzykę w pełni trzeba będzie trochę poczekać, ale na koncercie usłyszymy już jej fragmenty. Podczas długiej rozmowy opowiedział mi jednak, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy to aktywność Sigur Rós nie była zbyt intesywna.

Czytaj więcej...

Maciej Tubis

2022-09-16

Po latach nagrań w większych składach pianista Maciej Tubis zdecydował się na pełnoprawny album solowy. I choć wziął na warsztat kompozycje Krzysztofa Komedy, rozwinął je właściwie we własne, autorskie utwory. O podejściu do twórczości Komedy i zawartości albumu opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Superorganism

2022-09-06

W lipcu ukazała się ich druga płyta „World Wide Pop”, ich fanem jest Elton John, a już za kilka dni ponownie wystąpią w Polsce. Superorganism przeciera szlaki na światowej scenie coraz śmielej. O różnych poczynaniach grupy w ostatnim czasie opowiedział mi jeden z jej założycieli - Tucan Michaels.

Czytaj więcej...

Sabina Karwala

2022-09-04

Sabina Karwala wydała nowy album "Bluemental", który jest następcą jej debiutanckiej płyty "Lepidoptera" z 2019 roku. Nowy materiał powstał w okresie pandemii i w naszym wywiadzie z Artystką możecie między innymi przeczytać o tym, jak to wpłynęło na proces powstawania albumu.

Czytaj więcej...

Rare Americans

2022-08-31

Kanadyjska grupa Rare Americans powstała w 2018 roku podczas wyjazdu na Karaiby dwóch braci Jareda i Jamesa Priestnerów. Od tego czasu zespół wydał cztery płyty, zagrał trasy po Ameryce Północnej i Europie (w tym koncert w warszawskiej Hydrozagadce 9 czerwca tego roku) i zdobywają status jednego z najbardziej kreatywnych zespołów na współczesnej scenie indie. Mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jamesem Priestnerem, który opowiedział nam o wielu aspektach działalności Rare Americans.

Czytaj więcej...

Czerń

2022-08-25

Na pełnowymiarowe „Zgliszcza” trzeba było trochę poczekać, ale już ep-ka zatytułowana po prostu „Czerń”, powstała w ekspresowym tempie. Tuż przed jej premierą miałem przyjemność przepytać gitarzystów zespołu: Janka Fronczaka oraz tego, który do Czerni dołączył całkiem niedawno – Piotra Sałatę.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2022-08-23

Kariera amerykańskiej formacji Counting Crows trwa już ponad 3 dekady. Zespół ma na koncie 8 płyt studyjnych i setki zagranych koncertów. Ma status formacji znanej, ale nie zawsze w pełni szanowanej. O tym, a także m.in. o niuansach amerykańskiego przemysłu fonograficznego, opowiedział mi w bardzo długiej rozmowie lider grupy, Adam Duritz. A już 18 września grupa wystąpi na jedynym koncercie w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

Ygor Przebindowski

2022-07-29

Kompozytor Ygor Przebindowski nagrał album "Powidoki/Portrety - Miron Białoszewski" jako hołd dla słynnego poety i prozaika, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku. Porozmawialiśmy z Artystą o procesie powstawania tego znakomitego albumu.

Czytaj więcej...

Patrycja Kosiarkieiwcz

2022-07-22

Patrycja Kosiarkiewicz opublikowała dwupłytowe wydawnictwo zawierające pierwsze wydanie CD albumu „Ogólnie chodzi o to” z 2020 roku oraz całkowicie premierową EP-kę „Hulaj dusza”. Artystka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała między innymi o tych dwóch wydawnictwach

Czytaj więcej...

Broad Peak

2022-07-20

Trzy lata po "Zimowym morzu" Broad Peak – solowy projekt Patrycji Hefczyńskiej – wraca z nowym materiałem zatytułowanym "Dywizje wilków". Terytorium, po którym porusza się artystka to nadal minimalistyczne zaaranżowane kompozycje, pełne akustycznych dźwięków, często podbarwione dyskretną elektroniką, posiłkujące się umiejętnie wplecionym w całość field recordingiem, silnie łączącym się z niezwykle istotnymi w tym wypadku tekstami. Patrycja udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała o kulisach powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

MaJLo

2022-07-07

Trójmiejski wokalista, producent i kompozytor MaJLo wydał nowe wydawnictwo studyjne, którym tym razem nie jest album, a ep-ka "It Might Be Real". Wydawnictwo to ma szczególne bardzo osobiste znaczenie, o czym artysta opowiedział nam podczas wywiadu.

Czytaj więcej...

alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load