Wywiady

Michał "Spodziu" Spodymek (Pampeluna)

2013-07-10

Rozmowa z Michałem "Spodziem" Spodymkiem, gitarzystą grupy Pampeluna, która w czerwcu wydała drugi album zatytułowany "777".

Rozmowa z: Michał "Spodziu" Spodymek

- Skąd te trzy siódemki w tytule Waszej nowej płyty „777”?

-  Powstaliśmy 7 lipca 2007 roku w Krakowie i chcieliśmy do tego nawiązać, bo to jednak nietypowa data. I nieprędko się powtórzy (śmiech).

- Jest to Wasz drugi album, a często mówi się, że właśnie ta płyta, a nie debiut, jest najważniejsza dla danego wykonawcy. Jak Ty ją oceniasz kilka tygodni po wydaniu?

- Szczerze powiem, że mam obu płyt po dziurki w nosie (śmiech). Materiał z „777” grałem już chyba z 500 razy na próbach i kilku koncertach i ciężko mi to ocenić. Natomiast pamiętam, że gdy po raz pierwszy słuchałem tego materiału w studiu nagraniowym to bardzo mi się podobał. Z tego względu, że jest on dość zróżnicowany. A nie jest to sprawa łatwa w tym rodzaju muzyki. Pomimo tego zróżnicowania album tworzy spójną całość brzmieniowo – to pewnie zasługa Piotra Owczarzaka, który nam to miksował. Pamiętam też, że osoby ze studia nagrań, które pracowały z nami przy tej płycie także były bardzo pozytywnie nastawione do tego materiału. Podobnie było z kilkoma osobami z „branży”, którym ten album przedstawiliśmy. Każdy z nich ocenił, że jest to świeżość na naszym rynku, jeśli chodzi o ciężkie granie.

- Novum jest na pewno kompozycja „Legenda o Lustrze” utrzymana w stylistyce góralskiej i z gościnnym udziałem Jelonka.

- Wszyscy mieszkamy na Pomorzu Środkowym, ale kochamy góry. Zawsze staraliśmy się grać jak najczęściej w Małopolsce. Lubimy ludzi z gór, lubimy tamtejszą kulturę i zawsze mieliśmy ochotę, aby wpleść w jakiś utwór elementy góralskie. Tak się złożyło, że mieliśmy kontakt do Michała Jelonka, bardzo miłego człowieka i świetnego muzyka, więc postanowiliśmy zaprosić go do współpracy przy tej kompozycji. Zgodził się przyjechać do studia nagraniowego, zgodził się zagrać partię skrzypiec. Na „kolanie” wymyśliłem melodię, o zagranie której go poprosiłem. Zrobił to od razu i tak powstała ta piosenka. Początkowo miała być ona schowana na „777” jako tzw. bonus track, ale wytwórni Metal Mind tak się spodobała, że wykorzystali ją do promocji albumu. Dla niektórych może to być dość mylne, gdyż mogą sobie pomyśleć, że nasza płyta jest folkowa. Nic z tych rzeczy. Był to po prostu taki żarcik, którego się nie wstydzimy. Ale na pewno nie jest to utwór reprezentatywny dla tej płyty.

- W utworze „Prick Is Your Name” wystąpił także Titus z grup Acid Drinkers oraz Anti Tank Nun…

- Zaproszenie go było kwestią dosłownie dwóch maili. Przesłaliśmy mu wstępną wersję utworu, by dowiedzieć się, czy jest on w ogóle zainteresowany. Był zainteresowany, więc przyjechał do nas, do Izabelin Studio. Przez cały dzień nagrywaliśmy instrumenty do tego utworu, on przyjechał wieczorem i miał już zarejestrowany podkład instrumentalny. Pokazaliśmy mu tekst, pokazaliśmy linię melodyczną. Titus to zawodowiec absolutny. Zrobił dwa podejścia, nagrał dwie ścieżki wokalne. I tak to wyglądało.

- Na „777” teksty są w trzech językach: hiszpańskim, angielskim i polskim. Nie lepiej było skupić się na jednym?

- Na naszej pierwszej płycie 95% tekstów było po hiszpańsku. Wiele osób nam wówczas zarzucało, że śpiewamy o niczym. Nie ukrywamy, że traktujemy wokale jako czwarty instrument. Jednak w przypadku „777” chcieliśmy już coś przekazać w naszych tekstach pierwszoplanowo, więc zrobiliśmy to w języku polskim. Poza tym niektóre wyrażenia, takie jak na przykład „kurwa mać” lepiej brzmią w tekście po polsku niż „motherfucker” po angielsku. A język angielski jest w tekstach dlatego, że jest w naszym odczuciu bardzo melodyjnym językiem. Śpiewając po hiszpańsku ciężko o taką melodyjność słów.

- Macie na swym koncie występ w czerwcu przed Papa Roach w Poznaniu. Jak wspominasz ten koncert?

- Tydzień przed koncertem dostaliśmy propozycję występu przed Papa Roach w Poznaniu, gdyż zespół, który miał przed nimi wystąpić się „wysypał”. Wytwórnia wysłała naszą płytę do ich menadżera i on zgodził się na nasz udział w tej imprezie. Ale ten support, którego miejsce mieliśmy zająć jednak zdecydował się grać, by ostatecznie zrezygnować w dniu imprezy. Dostaliśmy telefon, że mamy jednak przyjechać do Poznania. W ciągu 40 minut wsiedliśmy w busa i dotarliśmy tam. Mieliśmy bardzo mało czasu na próbę, ale już po jej zagraniu mieliśmy godzinę na ochłonięcie. Koncert był bardzo udany, ale było potwornie gorąco od świateł. Klub Eskulap był tak rozgrzany, że wszyscy gitarzyści, także z Papa Roach, koncentrowali się po 2-3 piosenkach by nie wyślizgnęły im się „kostki” z palców. Mieliśmy ogromną tremę, gdyż był to nasz pierwszy bądź drugi koncert po półrocznej przerwie i mieliśmy wcześniej tylko trzy próby. Nie byliśmy więc pewni formy. Po koncercie mieliśmy możliwość pogadania z chłopakami z Papa Roach, ale gdy zobaczyliśmy tych kilkuset fanów czekających na nich to odpuściliśmy sobie, tym bardziej że sami mieliśmy sporo osób, które chciały z nami porozmawiać.

- Wcześniej wspomniałeś, że masz już dosyć obu waszych płyt. Myślicie już o nowym albumie?

 - Mamy już pewne pomysły, ale będziemy musieli je zweryfikować na próbach. Wiesz, mam pewne riffy, ale po przedstawieniu ich reszcie zespołu i zagraniu ich na próbie z całym zespołem może się okazać, że są one albo genialne albo do bani. Także na razie nic konkretnego na ten temat nie mogę powiedzieć. Poza tym jestem jeszcze troszkę zmęczony walką z utworami z „777”. Są 4 osoby w zespole i każdy może coś przynieść do zagrania, jak się komuś wena otworzy to rozpoczniemy walkę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Spięty

2021-04-29

Po zawieszeniu działalności Lao Che i 12 latach od ostatniej solowej płyty, Hubert „Spięty” Dobaczewski uraczył nas nowym krążkiem. „Black Mental” to opowieść mocno osadzona w bieżącej rzeczywistości, naznaczona charakterystycznym piórem oraz bitem autora. O założeniach projektu, Stanisławie Lemie i o obecnych inspiracjach, Spięty opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Lisa Gerrard & Jules Maxwell

2021-04-28

7 maja ukaże się pierwsza płyta duetu Lisa Gerrard & Jules Maxwell zatytułowana "Burn". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Julesem Maxwellem, który jest nie tylko cenionym producentem i kompozytorem, ale także od kilku lat współpracuje z grupą Dead Can Dance jako klawiszowiec.

Czytaj więcej...

Bodom After Midnight

2021-04-23

Fińska grupa Bodom After Midnight, powstała poniekąd na gruzach Children Of Bodom, nie zdążyła wypłynąć na szerokie wody. Śmierć Alexiego Laiho przekreśliła dalszą działalność. Grupa zdążyła zarejestrować jedynie kilka utworów, które znalazły się na EP “Paint The Sky With Blood”, a o jej szczegółach opowiedział mi gitarzysta grupy, Daniel Freyberg.

Czytaj więcej...

Lady Pank

2021-04-22

W tym roku przypada jubileusz 40 lat artystycznej działalności Lady Pank. Oprócz zapowiedzi koncertowych z tej okazji, grupa wydała nowy album zatytułowany „LP 40”. O szczegółach tego wydawnictwach i innych nadchodzących inicjatywach związanych z grupą, opowiedział mi jej wokalista, Janusz Panasewicz

Czytaj więcej...

The Gardener & The Tree

2021-04-09

Szwajcarska grupa The Gardener & The Tree zdobywa coraz większą popularność w Europie. W kwietniu tego roku zespół miał po raz pierwszy wystąpić w Polsce - w warszawskiej Hydrozagadce. Niestety, koncert został w związku z COVID-19 przełożony na 8 lutego 2022 roku. W oczekiwaniu na premierę drugiego albumu i przyjazd do Polski zapraszamy do lektury naszego wywiadu z wokalistą Manuelem Felderem.

Czytaj więcej...

Sonia Bohosiewicz

2021-03-31

Aktorka Sonia Bohosiewicz nagrała album "10 Sekretów MM", na którym dała wyraz swojej fascynacji nie tylko legendarną Marilyn Monroe, ale także muzyką jazzową. Z okazji premiery płyty mieliśmy przyjemność porozmawiać z Sonią Bohosiewicz.

Czytaj więcej...

Mogwai

2021-03-22

Szkoccy klasycy post-rocka Mogwai wydali nowy znakomicie przyjęty album studyjny "As The Love Continues". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził dla nas wywiad z liderem Mogwai - Stuartem Braithwaitem.

Czytaj więcej...

Arszyn

2021-03-21

Co robią perkusiści, kiedy nie grają w zespołach? Nagrywają płyty solowe. Dobrym przykładem jest mieszkający w Trójmieście Krzysztof Topolski, lepiej znany w ostatnich latach pod pseudonimem Arszyn. Z okazji premiery jego nowej płyty "Bop" z Artystą przeprowadził wywiad Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Jaromir Nohavica

2021-03-21

Czeski bard Jaromir Nohavica wydał nowy znakomity album studyjny „Máma mi na krk dala klíč“, na którym znalazł się zbiór 15 intymnych i sentymentalnych kompozycji. Z tej okazji porozmawialiśmy z artystą m.in. o tej płycie, graniu w filmach i wpływie środowiska, w którym wychował się Jaromir Nohavica na jego twórczość.

Czytaj więcej...

Max Bravura

2021-03-18

Max Bravura, będący początkowo projektem Macieja Wachowiaka, zmienił się w pełnoprawny zespół, który bardzo intensywnie działa. Parę tygodni temu okazał się album grupy, zatytułowany „Too Bravura”, a tymczasem panowie już nagrywają nowy materiał. Pomiędzy tymi procesami udało mi się złapać lidera całego przedsięwzięcia, który opowiedział o tym, co było i co będzie się działo w ramach działalności Max Bravura.

Czytaj więcej...

Yoanna Ayers

2021-03-14

Mezzosopranistka Yoanna Ayers niedawno opublikowała teledysk do kompozycji "Bruno S.", który jest duetem z ŚP. Jerzym Michałem Bożykiem. Porozmawiałyśmy nie tylko o tym, ale również o... Gruzji.

Czytaj więcej...

Balthazar

2021-03-09

Belgijska grupa Balthazar wróciła po rocznej przerwie z piątym albumem zatytułowanym enigmatycznie "Sand". Z tej okazji porozmawialiśmy z jednym z dwóch liderów zespołu - Jinte Deprezem, który opowiedział nam między innymi o genezie tytułu płyty, o jej okładce oraz wpływie COVID-19 na brzmienie nowych piosenek.

Czytaj więcej...

Atrocious Filth

2021-03-07

Tylko artyści, którzy przekraczają granice własnego komfortu mogą stworzyć dzieła wyjątkowe – rozmowa z gitarzystą Andrzejem Choromańskim z zespołu Atrocious Filth.

Czytaj więcej...

Smith & Burrows

2021-02-28

Duet Smith & Burrows to projekt Andy'ego Burrowsa - byłego perkusisty The Razorlight i We Are Scientists oraz wokalisty grupy Editors - Toma Smitha. Po 10 latach od płytowego debiutu ukazała się ich druga wspólna płyta zatytułowana "Only Smith & Burrows" Is Good Enough" i była to świetna okazja, aby porozmawiać z Tomem Smithem.

Czytaj więcej...

Dezerter

2021-02-26

Klasycy rodzimego punk-rocka z grupy Dezerter wydali pierwszy od 7 lat nowy album studyjny "Kłamstwo To Nowa Prawda". Z tej okazji porozmawialiśmy z perkusistą i autorem tekstów Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Kondraccy

2021-02-10

Kondraccy to projekt Kacpra i Bogdana Kondrackich, którzy stworzyli projekt radykalny, ambitny i energetyczny. Na płycie „Życie Roju” połączyli bowiem wokale z odgłosami zwierząt bez użycia jakichkolwiek innych ‘tradycyjnych’ instrumentów. Efekt jest z jednej strony dość osobliwy, a z drugiej – pozytywnie szokujący. O zawiłościach stojących za jego powstaniem także od strony technicznej panowie opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Bernard Maseli

2021-02-08

Po 35 latach aktywnej działalności w licznych projektach, wirtuoz wibrafonu Bernard Maseli nagrał solową płytę. „Drifter” skupia w sobie to, co fani twórczości artysty znają i cenią jego w twórczości najbardziej, zaś całym przedsięwzięciu pomagają mu liczni przyjaciele. O pomyśle, jego realizacji oraz statusie pozostałych projektów artysta opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Hedone

2021-02-02

31 grudnia ubiegłego roku ukazał się oczekiwany od 15 lat nowy album łódzkiego Hedone. O kulisach powstania tej płyty nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem Hedone - Maciejem Werkiem.

Czytaj więcej...

Mateusz Pospieszalski

2021-01-22

Wyjście w przyrodę i w przestrzeń z instrumentem nie jest niczym nowym. Ale zapis integracji dźwięku i natury zawsze jest czymś wyjątkowym. Takie podejście zaproponował Mateusz Pospieszalski na swojej nowej płycie „Tam i sam”. O kulisach rejestracji tej muzyki opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budka Suflera

2021-01-09

Budka Suflera wydała pierwszą od 11 lat płytę studyjną, która jest jednocześnie pierwszym wydawnictwem studyjnym tego zespołu z wokalistą Felicjanem Andrzejczakiem. Album "10 Lat Samotności" stanowi także hołd dla zmarłego w lutym ubiegłego roku muzycznego lidera i kompozytora Budki Romualda Lipko. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Tomaszem Zeliszewskim.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load