Łódź zaprasza na "Fortepiany Wolności"

News
Łódź zaprasza na "Fortepiany Wolności"

"Fortepiany Wolności" to łódzka inicjatywa powiązana z festiwalem Soundedit. Zapraszamy 15 i 16 września do Łodzi.

Jeśli jest jakiś instrument, który kojarzy się z wolnością i niepodległością, to jest nim właśnie fortepian. To wręcz muzyczny symbol naszego polskiego, wolnościowego ducha. W roku upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości Festiwal Soundedit zaprasza na dziesięć unikatowych koncertów, które odbędą się w zaskakujących lokalizacjach w Łodzi. Dziesięciu pianistów, dziesięciu kompozytorów, dziesięć okazji, by uczcić wyjątkową rocznicę. Partnerem "Fortepianów Wolności" jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

- Z projektem byliśmy już na Piotrkowskiej oraz w Parku Źródliska. Jest dla mnie miłą niespodzianką, jak dobrze "Fortepiany Wolności" są odbierane przez łodzian oraz media. Ponieważ staramy się zaskakiwać, tym razem proponujemy dwie nowe lokalizacje. Prawdziwe wizytówki Łodzi: Dworzec Łódź Fabryczna oraz EC1 Centrum Nauki i Techniki. Jak zabrzmią w tych nowoczesnych, industrialnych przestrzeniach kompozycje Katarzyny Głowickiej oraz Tomasza Sikorskiego? Zapraszam Państwa serdecznie, przekonajmy się wspólnie - mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit.

Ten projekt to coś więcej niż publiczne koncerty z udziałem mistrzów klawiatury. To także podróż przez tyleż trudne, co ciekawe dzieje polskiej kultury ostatnich dziesięciu dekad zaklęte w partyturach wielkich kompozytorskich osobowości. "Fortepiany Wolności" miały premierę 1 września 2018 r. "Fortepiany Wolności" to dziesięć muzycznych wydarzeń zorganizowanych z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Dziesięciu świetnych pianistów, dziesięciu wybitnych kompozytorów i dokładnie dziesięć okazji, aby posłuchać najlepszej polskiej muzyki fortepianowej minionego stulecia w przestrzeni publicznej w Łodzi. Projekt jest sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2021.

Tym razem zapraszamy Państwa 15 września (sobota) o godz. 16.00 na Dworzec Łódź Fabryczna. Wystąpi tam Szabolcs Esztenyi. Wybitny pianista zagra kompozycje Tomasza Sikorskiego.

W niedzielę 16 września, o godz. 16.00 zapraszamy do EC1 Centrum Nauki i Techniki. Nie znająca artystycznych kompromisów Małgorzata Walentynowicz wykona utwory Katarzyny Głowickiej. Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi.

Szabolcs Esztenyi

Przypominały mi się chwile całkowitej samotności i smutku w latach stalinowskich. Jak rzucałem kamyki do Dunaju i gapiłem się w wodę, wąchałem parę wodną, patrzyłem na Słońce i na przesuwające się chmury. Wtedy czułem coś takiego, że jest mi to potrzebne do życia, bo to jest rodzaj dotknięcia istoty egzystencji.

Tak swoje pierwsze spotkanie z muzyką Tomasza Sikorskiego wspominał po latach Szábolcs Esztényi. Uczestnik Powstania Węgierskiego 1956 roku, który schronienie przed represjami odnalazł właśnie w Polsce. Po śmierci Sikorskiego Esztényi stał się jego duchowym spadkobiercą i głównym wykonawcą utworów. Ich minimalizm nie wyciszy przed snem, jak filmowe utwory Philipa Glassa, ani nie doprowadzi do wyrzutu endorfin, niczym afrykańskie stylizacje Steve'a Reicha. Ten trans może zaboleć. Cierpliwym słuchaczom niemal zawsze przynosi wyzwolenie.

Małgorzata Walentynowicz

To nie tylko jedna z najzdolniejszych, ale też najbardziej radykalnych estetycznie oraz społecznie polskich pianistek. W słynnym już projekcie „Serie Rose” badała świat kobiecej erotyki, między innymi imitując orgazm przy pomocy samplera. Femnistyczne wątki pojawiają się również często w twórczości kompozytorki Katarzyny Głowickiej, autorki oper o Jackie Kennedy oraz świetlanej matriarchalnej przyszłości Ziemi. 

W tym kontekście cykl „Red Sun” - wspólne dzieło Głowickiej i Walentynowicz – jawi się jako muzyka zaskakująco bezpretensjonalna i efektowna. To zbiór dźwiękowych impresji, w których tradycja klasycznej pianistyki połączona zostaje z nowoczesną elektroniką, głównie o ambientowej proweniencji. Spektakularne kompozycje Głowickiej więcej mają wspólnego z brzmieniem współczesnej sceny alternatywnej niż z Warszawską Jesienią. Może właśnie o to chodzi? O przełamanie hermetycznego, pretensjonalnego i wyzutego ze zmysłowości męskiego stereotypu muzyki współczesnej.

Projekt "Fortepiany Wolności" jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Soundedit. Jubileuszowa, dziesiąta edycja rozpocznie się 25 października 2018 r. w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Wystąpią The Orb oraz Orbital. Natomiast 26 października (piątek) zagrają: zimnofalowa legenda The Opposition oraz kultowo-klubowa Morcheeba. 27 października (sobota) wystąpią: Mery Spolsky, Nosowska + Smolik oraz Giorgio Moroder. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody "Człowieka ze Złotym Uchem".

Powiązane materiały

Wolfgang Press i Marc Almond wrócą na łódzki Soundedit
News

Wolfgang Press i Marc Almond wrócą na łódzki Soundedit

Ich artystyczne wizje od dekad tworzą fundament elektroniki, post-punka i alternatywnego popu – podczas tegorocznej edycji Soundedit, 24 października, w łódzkim klubie Wytwórnia zabrzmią utwory Soft Cell w wykonaniu Marca Almonda i rytmiczne eksperymenty Wolfganga Flüra (ex- Kraftwerk). Paletę muzycznych wrażeń dopełni światowa premiera nowego materiału formacji The Wolfgang Press.

Hugh Cornwell pierwszą zagraniczną gwiazdą łódzkiego Soundedit Festival 2026
News

Hugh Cornwell pierwszą zagraniczną gwiazdą łódzkiego Soundedit Festival 2026

Tegoroczna edycja łódzkiego festiwalu odbędzie się w dniach 23-27 października. Hugh Cornwell (ex-The Strangers) jest pierwszą potwierdzoną gwiazdą imprezy.

Soundedit Festival 2025 / Łódź, Wytwórnia / 17.10.2025
Galeria

Soundedit Festival 2025 / Łódź, Wytwórnia / 17.10.2025

Pierwszego dnia tegorocznej edycji festiwalu Soundedit wystąpili: Tomasz "Mechu" Wojciechowski, który promował debiutancki solowy album "Mechu 001", niemiecka wokalistka Anja Huwe (ex-Xmal Deutschland), która zaprezentowała nie tylko materiał z debiutanckiej solowej płyty "Codes", ale także sporo utworów z repertuaru macierzystego zespołu oraz irlandzki kompozytor i wokalista Gavin Friday (ex-The Virgin Prunes) promujący nowy album "Ecce Homo". Nagrodę "Człowieka Ze Złotym Uchem" otrzymał Budgie - były perkusista Siouxsie And The Banshees, The Creatures, The Slits.

Anja Huwe, Gavin Friday i Budgie na łódzkim Soundedit Festiwal
News

Anja Huwe, Gavin Friday i Budgie na łódzkim Soundedit Festiwal

Piątkowe (17 października) koncerty podczas Soundedit będą wyjątkowe, wyśmienite i po prostu „wielkie”. W łódzkiej Wytwórni wystąpią: Anja Huwe, czyli niegdyś głos zespołu Xmal Deutschland oraz Gavin Friday, który powróci na Soundedit po trzynastu latach. Program tego dnia uzupełni niezwykłe spotkanie: rozmowa Gavin’a Fridaya z Budgiem – legendarnym perkusistą Siouxsie and The Banshees, The Creatures i The Slits oraz producentem muzycznym.

Fields Of the Nephilim i The Chameleons na łódzkim Soundedit
News

Fields Of the Nephilim i The Chameleons na łódzkim Soundedit

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w Łodzi już po raz 17. W dniach 17-21 października odbędą się warsztaty, prelekcje, spotkania, wystawy i oczywiście wyśmienite koncerty. Pierwsze ogłoszone zespoły to: Fields of the Nephilim, The Chameleons oraz 1984.

The Wolfgang Press wróci do Polski po 37 latach
News

The Wolfgang Press wróci do Polski po 37 latach

Niedziela 27 października na łódzkim Festiwalu Soundedit zapowiada się ekscytująco. Po blisko trzydziestu latach reaktywował się kultowy The Wolfgang Press, New Model Army zaprezentuje materiał z nowej płyty, a Juno Reactor udowodni, że z połączenia techno i flamenco może powstać coś niezwykle transowego i elektryzującego.

Blixa Bargeld wystąpi na łódzkim Festiwalu Soundedit
News

Blixa Bargeld wystąpi na łódzkim Festiwalu Soundedit

Lider grupy Einstürzende Neubauten pojawi się 11 listopada w łódzkiej Wytwórni.

The Sisters of Mercy na łódzkim Festiwalu Soundedit
News

The Sisters of Mercy na łódzkim Festiwalu Soundedit

Ekipa kierowana przez Andrew Eldritcha wróci do Polski półtora roku po koncertach w Warszawie oraz Wrocławiu i wystąpi 11 listopada w łódzkim klubie Wytwórnia.

Galeria

Soundedit Festival 2022 / Łódź, Wytwórnia / 05.11.2022

 

Łódzki festiwal Soundedit już za tydzień
News

Łódzki festiwal Soundedit już za tydzień

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 3 listopada i potrwa trzy dni. Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, rozbudowany program warsztatów, wyjątkowe spotkania oraz nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem”, to niezmiennie najmocniejsze punkty programu łódzkiej imprezy. Co czeka nas w tym roku?

Leftfield, Barry Adamson i Crime & The City Solution na łódzkim Soundedit
News

Leftfield, Barry Adamson i Crime & The City Solution na łódzkim Soundedit

Listopadowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ogłasza sobotni zestaw wykonawców. Wystąpią: Barry Adamson, Crime & The City Solution oraz Leftfield.

Bezkompromisowe ogłoszenie tegorocznej edycji Soundedit Festival
News

Bezkompromisowe ogłoszenie tegorocznej edycji Soundedit Festival

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit tym razem odbędzie się w listopadzie. Pierwsze festiwalowe ogłoszenie to zestaw zespołów, dla których zwrot „muzyczny kompromis” znaczy tyle co nic. 4 listopada (piątek) w Klubie Wytwórnia pojawi się Dezerter. Obok polskiej grupy wystąpią anarchiści z Wielkiej Brytanii: Bad Breeding, Interrobang?!, Test Department. Do nich dołączą krajowi postpunkowcy: Hańba! i Zespół Sztylety.