God Is An Astronaut - Epitaph

RecenzjaJakub OślakGod Is An AstronautNapalm Records / Mystic Productions2018
God Is An Astronaut - Epitaph

Irlandzcy klasycy post-rocka zaprezentowali nowy album studyjny zatytułowany "Epitaph". Czy jest to kolejny krok w artystycznym rozwoju zespołu? Na to pytanie postarał się odpowiedzieć Jakub Oślak.

Na Zachodzie bez zmian – tak w skrócie mogę opisać zawartość nowej płyty God Is An Astronaut, zatytułowanej „Epitaph”. To pochwała i zarazem nagana; z jednej strony to pozytywna informacja, że GIAA dalej „robią swoje” i robią to dobrze, ale z drugiej – szczerze - słyszałeś ją jedną, słyszałeś je wszystkie. Jestem sympatykiem brzmień post-rockowych i wszystkie klony GY!BE oraz Mogwai zawsze znajdą u mnie iskrę zainteresowania. To jednak miecz obosieczny; najwięcej wymagamy od tego, co kochamy najbardziej. W efekcie, gdy kolejny zespół dostarcza po raz n-ty „tą samą płytę”, nie sposób nie wytknąć im tego palcem. A potem i tak z przyjemnością jeszcze raz ją przesłuchać.

To jeden z paradoksów post-rocka; styl ten jest z założenia jest poszukujący, stawiający grubą kreskę i rozbijający w pył to, co się za nią przedostanie. To muzyka monumentalna, a jednocześnie intymna. Jest w niej zaklęte piękno i apokalipsa, cisza i huragan. Wszystko to jest oczywiście wykorzystane na „Epitaph” – kompozycje jak na ten styl przystało zgrabnie balansują pomiędzy cichą introspekcją a emocjonalnym barokiem. Jak zwykle u Irlandczyków, tak jak w całym post-rocku, są to brzmienia o wysokim potencjalne ilustracyjnym, wręcz proszącym się o wykorzystanie w filmie. Łatwo sobie taki film wyobrazić – pełen ognia, nieba, sztormu oraz bladych powiek obserwujących je na brzegu plaży.


To są jednak ogólniki, które łatwo można dopasować nie tylko do każdej płyty GIAA, ale i do wielu innych reprezentujących ten styl. Na tym właśnie polega wspomniany paradoks; z założenia poszukujący, w rzeczywistości odtwórczy. Większości post-rockowców jest naprawdę trudno przebić się poza obowiązujący schemat, a ci nieliczni którym się to udaje to elitarna ekstraklasa. Gdy słucham „Epitaph” z żalem stwierdzam, że Astronauci nawet nie próbują tego schematu przekraczać. Robimy to, co sprawdza się nam od wielu lat i za co publiczność nas lubi. Pytanie tylko na jak długo starcza tego kredytu zaufania od ich wiernych fanów; ta rzemieślnicza strategia może okazać się zdradliwa.

Tyle kontekstu i paradoksu, oraz zgorzkniałego marudzenia kapryśnego krytyka. Czy „Epitaph” jest płytą złą, nudną, produkcyjną i bez polotu? Nie! Sama w sobie jest krążkiem z dobrą, ciekawą muzyką rockową, mającą swój pomysł i niewątpliwy urok. Sporo tu chwytających uwagę momentów, zarówno gdy spada mocniejsze uderzenie, jak i wśród starych drzew przy cmentarnej alei. To brzmienia, które docenią zarówno sympatycy post-rocka, jak i ci, którzy nie mieli z tym stylem kontaktu. Konwencja i schemat potrafią być docenione równie mocno, co innowacje. Na „Epitaph” innowacji brak; te oznaczają przekraczanie granicy, co ewidentnie sprawia Astronautom dyskomfort.

Powiązane materiały

God Is An Astronaut wróci do Warszawy oraz Gdańska
News

God Is An Astronaut wróci do Warszawy oraz Gdańska

God Is An Astronaut powracają z nowym albumem. Kompozycje z “Embers” będziecie mieli okazję usłyszeć na żywo 10 marca w warszawskiej Progresji oraz 17 maja w gdańskim Parlamencie. Na obu koncertach Irlandczykom towarzyszyć będzie wiolonczelistka Jo Quail.

God Is An Astronaut na trzech koncertach w Polsce
News

God Is An Astronaut na trzech koncertach w Polsce

Irlandzcy mistrzowie post-rocka zagrają w sierpniu w Lublinie, Wrocławiu i Krakowie.

God Is An Astronaut - Embers
Recenzja

God Is An Astronaut - Embers

Irlandzcy mistrzowie post-rocka wydali nowy znakomity album "Embers". "Słychać jest, że muzycy stojący za tym brzmieniem doznali w swoim życiu czegoś zwrotnego, pewnej cezury, która sprawiła, że ich muza zapłonęła dawnym ogniem, rzecz jasna w zgodzie z tytułem. A wraz z nią serca fanów".

God Is An Astronaut
Wywiad

God Is An Astronaut

Jedna z największych gwiazd post-rocka, irlandzka grupa God Is An Astronaut, świętuje w tym roku 15 rocznicę wydania albumu "All Is Violent All Is Bright". Z tej okazji zespół zagra w warszawskiej Progresji (27 września) i poznańskiej Tamie (26 października). Nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z gitarzystą i wokalistą zespołu Torstenem Kinsellą.

God Is An Astronaut na dwóch koncertach w Polsce
News

God Is An Astronaut na dwóch koncertach w Polsce

Irlandzka gwiazda post-rocka God Is An Astronaut zagra w Polsce nie jeden, jak pierwotnie informowano, ale dwa koncerty.

God Is An Astronaut wystąpi we Wrocławiu
News

God Is An Astronaut wystąpi we Wrocławiu

Irlandzka post-rockowa grupa God Is An Astronaut wróci do Polski i wystąpi 17 lipca we wrocławskim klubie Zaklęte Rewiry.

God Is An Astronaut - Progresja - Warszawa
Koncert

God Is An Astronaut - Progresja - Warszawa

Warszawa, ProgresjaGod Is An Astronaut, ,
God Is An Astronaut zagra w Warszawie
News

God Is An Astronaut zagra w Warszawie

Jedyny polski koncert irlandzkich post-rockowców odbędzie się 1 maja w warszawskiej Progresji.

God Is An Astronaut - Eskulap - Poznań
Koncert

God Is An Astronaut - Eskulap - Poznań

Poznań, EskulapGod Is An Astronaut, ,
God Is An Astronaut - Progresja Music Zone - Warszawa
Koncert

God Is An Astronaut - Progresja Music Zone - Warszawa

Warszawa, Progresja Music ZoneGod Is An Astronaut, ,
God Is An Astronaut - Megaclub - Katowice
Koncert

God Is An Astronaut - Megaclub - Katowice

Katowice, MegaclubGod Is An Astronaut, ,
Galeria

God Is An Astronaut / Warszawa, Proxima / 15.04.2014