Wywiady

Kristin Hersh (Throwing Muses)

2012-08-29

Kilka tygodni temu doszły nas wieści, iż amerykańska grupa Throwing Muses nagrywa pierwszy od 9 lat album studyjny. Postanowiliśmy sprawdzić tę wieść u samego źródła, czyli liderki grupy - Kristin Hersh

Rozmowa z: Kristin Hersh

Cantara: Od kilku miesięcy na Twojej stronie internetowej znajduje się informacja, iż grupa Throwing Muses pracuje nad pierwszą od 9 lat płytą studyjną. Czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

KH: Nowy album Throwing Muses będzie zatytułowany "Purgatory / Paradise" i znajdą się na nim aż 33 utwory! Pracujemy nad tą płytą od końca lata 2011 roku. Planujemy wydać ten album wiosną 2013 roku. Ukaże się on w formie książki, do której zostaną dołączone dwa CD. Mamy przed sobą dużo pracy. Jesteśmy właśnie na etapie miksowania nowych piosenek. Z kolei ja piszę eseje, które zostaną zamieszczone w książce, trwa też projektowanie grafiki. Muszę Ci powiedzieć, iż cała nasza trójka jest bardzo zadowolona z nowych piosenek i czujemy, iż także nasi fani będą usatysfakcjonowani. Chcę także dodać, iż płyta została w 100% sfinansowana przez naszych wiernych fanów.

Cantara: A jak byś porównała nowy materiał z poprzednimi płytami Throwing Muses?

KH: Jeśli posłuchasz którejkolwiek piosenki z nowego wydawnictwa, od razu poznasz, iż to Throwing Muses. Oczywiście używaliśmy pewnych rozwiązań dźwiękowych, które były niedostępne 9 lat temu czy też wcześniej. Ale jest to Throwing Muses w swej klasycznej formie.

Cantara: Myślisz, iż będzie zainteresowanie tym albumem? W końcu od wydania ostatniej płyty Throwing Muses minęła prawie dekada.

KH: Też się nad tym zastanawiam i szczerze mówiąc, nie mam pojęcia. Jestem optymistką. Pomimo, iż przez 9 lat nie wydaliśmy płyty, to każdego roku gramy kilkadziesiąt koncertów i fani przychodzą na te występy. Ci sami fani dali nam pieniądze na nagranie płyty. A więc o nas pamiętają. Ale nie wiem, jaki będzie odbiór, gdy wyjdziemy z tym wydawnictwem w świat.

Cantara: Skąd biorą się tak duże przerwy między premierami Waszych ostatnich płyt? Ostatni album "Throwing Muses" ukazał się w 2003 roku, z kolei między tą płytą a poprzednim krążkiem "Limbo" było 7 lat przerwy.

KH: Główną przyczyną tych przerw są pieniądze lub raczej ich brak. W pewnym momencie przestaliśmy nagrywać i grać koncerty, gdyż po prostu nie było nas na to stać. Wynajęcie studia nagraniowego, proces nagrywania, orgaznizowanie tras koncertowych wymagało od nas ogromnych nakładów finansowych, którym nie mogliśmy już w pewnym momencie sprostać. To smutne, ale tak właśnie było. Kochamy muzykę, więc kontynujemy działalność, ale na o wiele mniejszą skalę niż kiedyś.

Cantara: Throwing Muses powstało w 1981 roku. Jak wspominasz początki zespołu?

KH: Byliśmy nastolatkami, gdy zaczęliśmy grać jako Throwing Muses. Mieliśmy nasz własny, muzyczny język. Mieliśmy po 14-15 lat! Był w nas młodzieńczy zapał i pasja. Graliśmy w małych klubach i pubach. Głównie covery, choć po 2-3 latach mieliśmy już pierwsze własne nagrania. Ale najlepsze w tym wszystkim było to, iż graliśmy w klubach, do których wstęp miały osoby powyżej 21 roku życia (śmiech).

Cantara: Po kilku latach działalności podpisaliście kontakt z kultową w latach osiemdziesiątych wytwórnią płytową 4AD. Jak do tego doszło?

KH: Nawiązaliśmy z nimi kontakt około 1985 roku po wydaniu pierwszej kasety demo. Tu muszę dodać, iż wysłałam te kasety chyba do każdej wytwórni płytowej na tej plancecie (śmiech). Pewnego dnia skontaktował się ze mną sam Ivo Watts-Russel (założyciel i szef 4AD - przyp.GS). Spotkał się z nami, okazał się być bardzo miłą, konkretną osobą i zaproponował nam warunki. Podpisaliśmy z nimi kontrakt, choć wtedy, w połowie lat osiemdziesiątych, nie byłam fanką zespołów z 4AD. Byliśmy wtedy zafascynowani amerykańskimi zespołami takimi jak: X czy Violent Femmes.

 

Cantara: Jak sądzisz, skąd na przełomie lat 80. i 90. wziął się boom na takie zespoły jak: Throwing Muses, The Breeders, Pixies, Sonic Youth, Slowdive? Byliście prezentowani przez MTV chociażby w programie "120 Minutes", graliście duże trasy koncertowe...

KH: Do tych zespołów dodałabym także wykonawców takich jak np. Nirvana czy Soundgarden, które już pod koniec lat osiemdziesiątych zdobywały popularność wśród fanów muzyki alternatywnej. Ale wracając do Twego pytania: myślę, iż wpływ na to miało kilka czynników. Przede wszystkim to, że tego typu muzyka była wtedy mocno promowana przez amerykańskie, akademickie rozgłośnie radiowe. To było istotne wsparcie. Kolejny czynnik to na pewno to, iż MTV przełomu lat 80. i 90. było zupełnie innym medium niż teraz. Istniał wtedy chociażby wspomniany przez Ciebie program "120 Minutes". No i gdy eksplodował grunge, w centrum zainteresowania mainstreamowych mediów znalazły się także zespoły takie jak Throwing Muses. Niestety, później te same media i duże wytwórnie płytowe kompletnie "rozmyły" tę muzykę. Zrobiła się z tego komercyjna papka. Nagle pojawiły się setki naśladowców.

Cantara: Gdybyś mogła nagrać jeszcze raz jedną z płyt Throwing Muses, to wybrałabyś...?

KH: Album "Real Ramona". Nie mogę słuchać, jak ten album został wyprodukowany. Choć lubię większość piosenek na tej płycie.

Cantara: W 1994 roku nagrałaś wspaniały album solowy "Hips And Makers", na którym znajduje się niesamowity utwór "Your Ghost" nagrany wspólnie z Michaelem Stipem z R.E.M. Dlaczego zdecydowałaś się rozpocząć karierę solową i jak wspominasz nagranie "Your Ghost"?

KH: Powód był bardzo prozaiczny. Otóż chciałam uwolnić Throwing Muses od umowy z Warner Music. Doszliśmy do porozumienia, iż nagram płytę solową, a oni zwolnią nas z kontraktu. Tak też się stało. Nie przypuszczałam tylko, iż dzięki temu rozpocznę karierę solową (śmiech). 

Też bardzo lubię "Your Ghost". Nagrywając ten utwór mieliśmy problem z brzmieniem wiolonczeli. Brzmiała bardzo głośno, ostro i zgrzytliwie, a powinna łagodnie. Poprosiłam więc Michaela, którego głos bardzo lubię, aby po prostu zaśpiewał zamiast części partii wiolonczeli. Zrobił to idealnie tak, jak chciałam. Reszta jest historią (śmiech).

Cantara: Jednym z Twoich najciekawszych albumów solowych jest wydana w 1998 roku płyta "Murder, Misery and Then Goodnight". Znalazły się na niej folkowe piosenki z Appalachów traktujące o miłości i śmierci. Skąd wzięłaś pomysł, aby nagrać te utwory?

KH: Gdy byłam mała, słuchałam tych piosenek jako kołysanek. Mój mąż, który jest jednym z naszych managerów, uznał, iż będzie wskazane, aby nasi synowie dojrzewali przy tej samej muzyce, przy której ja dorastałam. Poza tym, jest to kawał świetnej, choć mało znanej twórczości folkowej. Chciałam ją trochę rozpropagować.

Cantara: Jesteś bardzo aktywną kobietą i artystką. Mało kto w Polsce wie, iż w 2005 roku stworzyłaś projekt CASH Music, który teraz ma już wielu naśladowców takich, jak chociażby Pledge Music czy Sellaband. Co kierowało Tobą, gdy zakładałaś ten projekt?

KH: CASH Music było moją odpowiedzią na problem, który zżera branżę muzyczną. Muzycy muszą grać głupią muzykę, aby przetrwać. Zarówno Throwing Muses, jak i ja solo, jesteśmy wspierani przez naszych fanów i możemy nagrywać to, co chcemy. Moje piosenki muszą prowadzić "dialog" z mym słuchaczem. Dzięki temu, iż mamy naszych wiernych fanów, którzy dają nam pieniądze, a my dajemy im taką muzykę, jakiej od nas oczekują. Nie musimy iść na żadne kompromisy.

Cantara: Ciągnąć dalej wątek Twej aktywności artystycznej: jesteś także pisarką. Masz na swym koncie kilka książek. Niestety, żadna z nich nie została wydana w Polsce. Możesz więc powiedzieć kilka słów o tej stronie Twej działalności?

KH: W pewnym momencie mojego życia, gdy miałam przesyt grania muzyki, zorientowałam się, iż pisanie daje mi dużo radości i satysfakcji. Jest dla mnie równie ważne i cenne jak tworzenie muzyki. A ponieważ przez wiele lat "rozmawiałam" z ludźmi za pomocą muzyki, cieszę się, że teraz mogę być z nimi blisko rozmawiać za pomocą słów i języka angielskiego. Niestety, nie znam języka polskiego (śmiech). W tej chwili mam na koncie cztery książki. Można znaleźć informacje o nich na mojej stronie oficjalnej.

Cantara: Nagrywasz muzykę, komponujesz, piszesz książki. Czy jest jeszcze jakaś dziedzina sztuki, którą jesteś zainteresowana? Może reżyserowanie filmów bądź aktorstwo?

KH: O nie, mam nadzieję, iż nie (śmiech). I tak często wstaję kompletnie niewyspana (śmiech). 

Oficjalna strona Kristin Hersh i Throwing Muses: www.kristinhersh.com


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wojtek Mazolewski

2022-01-23

Wojtek Mazolewski wydał solową płytę "Yugen", która powstała jako jego "reakcja obronna" na pandemię. O okolicznościach powstania tego albumu, jego związku z japońską kulturą oraz dziejach pewnej gitary porozmawialiśmy z Wojtkiem w siedzibie Agory czyli wydawcy "Yugen".

Czytaj więcej...

Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load